Yeni Dış Borçlanma Sistemi Öncesi Vatandaşlar Konsolosluklara Akın Etti

Resmi Gazete'de yayımlanan yurt dışı borçlanma sistemiyle alakalı kanuna göre, günlük borçlanma miktarı 11,01 TL artacak ve asgari borçlanma gün sayısı en az 5 bin 400 güne, tam aylık için kadınlarda 7 bin 200 gün ve erkeklerde 9 bin güne çıkacak.

Yeni Dış Borçlanma Sistemi Öncesi Vatandaşlar Konsolosluklara Akın Etti

Yeni Dış Borçlanma Sistemi Öncesi Vatandaşlar Konsolosluklara Akın Etti

Türkiye'de yurt dışı borçlanma sistemini değiştiren kanun tasarısı, Meclis Genel Kurulunda kabul edilmesinin ardından Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Borçlanmaya yönelik maddeler 1 Ağustos'ta yürürlüğe girecek. Bu tarihten önce başvurarak eski sisteme göre emekli olmak isteyenler konsolosluklara akın etti.

Torba Kanun'da yer alan önemli değişikliklerden biri 1 Ağustos tarihinden itibaren yurt dışı borçlanmalarda dikkate alınacak günlük miktar, asgari günlük aylığın yüzde 45 oranına göre belirlenecek. Buna göre, 31 Temmuz'a dek geçerli olan günlük 27,29 TL tutarındaki borçlanma miktarı yüzde 40 oranında, yani gün başına 11,01 TL artarak 38,38 TL'ye çıkacak. 1 Ağustos'tan itibaren emekli olmaya yetecek asgari borçlanma gün sayısı 3 bin 600 veya 5 bin günden, en az 5 bin 400 güne (kısmi aylık için), tam aylık için kadınlarda 7 bin 200 gün ve erkeklerde 9 bin güne çıkacak.

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR