Moody's: Türk İslami bankacılık sektörü hızlı büyüme yolunda !

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türk İslami bankacılığının yavaş başlangıç sonrasında hızla büyümeye hazır olduğu açıklaması yaptı.

Moody's: Türk İslami bankacılık sektörü hızlı büyüme yolunda !

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türk İslami bankacılığının yavaş başlangıç sonrasında hızla büyümeye hazır olduğu açıklaması yaptı.

Moody's Investors Service, hükümetin Türk İslami bankacılık sektöründe büyümeyi yönlendiren girişimlerinin etkisi ile sektörün gelecek 10 yıl içinde varlıklarını iki katına çıkarmaya hazır olduğunu açıkladı.

Türkiye'nin İslami bankacılık sektörünün hali hazırda diğer Müslüman ülkelerden daha küçük olduğunu belirten Moody's, yavaş başlangıcın büyüme için fazlasıyla alan aldığı anlamına geldiğini belirtti.

Dünya'nın aktardığı haberlerde ise, İslami bankacılığın Türkiye'deki toplam bankacılık varlıkları içinde Eylül 2019 itibariyle yüzde 5.8 paya sahip olduğunu belirten Moody's, Malezya'da bu oranın yüzde 33 ve Ortadoğu ülkelerinde yüzde 15-77 arasında olduğuna vurgu yaptı.

'Hükümet, İstanbul'u finans için global bir merkez haline getirmek istiyor'

Türk devletinin 2015-2019 döneminde 3 yeni kamu sahipli İslami banka-katılım bankası kurduğunu, erişimi genişlettiğini ve rekabeti artırdığını açıklayan Moody's, "Buna ek olarak devlet destekli 2.6 milyar dolar yatırım ile 2023 yılında açılacak İstanbul Uluslararası Finans Merkezi'nin büyüme için yeni bir ateşleyici olacak. Hükümet, İstanbul'u finans için global bir merkez haline getirmek istiyor ve İslami bankacılığın gelişmesi İstanbul Uluslararası Finans Merkezi stratejik planının önemli bir ayağı" değerlendirmesinde bulundu.

İslami bankacılığın gelişen, düzenleme ve gözetimden fayda edindiğini de belirten Moody's, Borsa İstanbul'un İslami tahvil-sukuk işlemlerine Ağustos 2018'de izin vermesinin Türkiye'nin İslami sermaye piyasası aktivitesinin derinleşmesini sağladığına dikkatleri çekti.

Moody's, Türkiye Katılım Bankaları Birliği'nin 2025'e kadar hedefinin İslami bankacılık penetrasyonunun yüzde 15'e ulaşması olduğunu da belirtti.


Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırınız.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR