Milyonlarca çalışanın merak ettiği asgari ücret zammı ile ilgili geri sayım yapılmaya başlandı. Peki 2019 yılında asgari ücret Ocak zammı ne kadar olacak? 2019 Asgari ücret zam oranı belli oldu mu? gibi soruların yanıtlarına Asgari Ücret Tespit Komisyonu'ndan önemli bir açıklama geldi.

2 bin liranın kamuoyunda yerleştiğini kendilerinin 2 bin liranın üzerinde bir ücreti arzu ettiklerini belirten Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, "Henüz daha erken ama TÜİK'in (Türkiye İstatistik Kurumu) açıklamasından sonra bir sonuç çıkacağını bekliyorum. Mevcut asgari ücretle geçinmek için sihirbaz olmalı. Mevcut bin 603 liranın geçerliliğinin kalmadığını kamuoyu biliyor" ifadelerini kullandı.

2019 ASGARİ ÜCRET OCAK ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Türk-İş Genel Başkanı Ergun Atalay daha önceki açıklamalarında asgari ücretin yılbaşından önce 2 bin lira olması gerektiğini ve yılbaşında da bu tutar üzerinden zam görüşmeleri yapılması gerektiğini belirtmişti.

Atalay yaptığı açıklamada "Biz iki aydır asgari ücretin hemen 2,000 TL olması, Aralık ayındaki görüşmelerde de 2,000 lira üzerinde görüşmelerin yapılması gerektiğini söylüyoruz. Bugüne kadar 35'e yakın işveren asgari ücreti 2,000 liraya yükseltti ama işverenlerin yüzde 99'u artış yapmadı" ifadelerini kullanmıştı.

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırın.