Galeri Aydın’da Figüratif Resim Yansımaları Sergisi

Sanatçı ve akademisyen Prof. Veysel Günay, yarım asırlık tecrübelerini yansıttığı, doğa ve manzara temalarını içeren figüratif resim çalışmalarını 15 Kasım’da Galeri Aydın’da sanatseverlerin beğenisine sunuyor.

Galeri Aydın’da Figüratif Resim Yansımaları Sergisi

İstanbul Aydın Üniversitesi (İAÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi Sergi Salonu Galeri Aydın yeni bir resim sergisine daha ev sahipliği yapıyor. İAÜ Florya Halit Aydın Yerleşkesi'nde 15 Kasım'da açılacak resim sergisinde sanatta yarım asırlık bir tecrübeye sahip olan Prof. Veysel Günay, son dönemde yaptığı figüratif özellik gösteren resim çalışmalarını sanatseverlerle buluşturuyor.

ÖĞRENCİLİK YILLARINDAN BERİ ARALIKSIZ RESİM ÇALIŞMALARINA DEVAM EDİYOR

Öğrencilik yıllarından beri aralıksız resim çalışmalarını sürdüren Günay, konularını yaşamın akışının doğal bir parçası olarak görüyor. Çevresi, doğa ve manzara her zaman ana konuları olmuştur. "Çevremde beni ifade ettiğine, duygu ve düşüncelerime karşılık geldiğine inandığım ilişkileri taşıyan motifleri resimsel biçimlere dönüştürüyorum" ifadelerini kullanan sanatçı; yaşadığı ortamlarla uyum içinde giden, 'Köyüm', 'Yayla', 'Karadeniz', 'Tirebolu', 'Kazan', 'Gürün', 'Ege', 'Davutlar' ve 'Bahçe' gibi resim serilerini tekrar tekrar ele alarak çalışmalarını sürdürüyor.

GALERİ AYDIN'DA SANATSEVERLERİN ZİYARETİNE AÇIK OLACAK

Resmin bir dil ve atmosfer yaratma eylemi olduğuna inanan sanatçı, bütün çevresel etkenlere karşın sanatın sanattan ve sanatçıdan öğrenilebileceğini savunuyor. Bu sebeple, kendisini, günümüze dek insanlığın yarattığı bütün sanat ve kültür değerlerinin mirasçısı olarak görüyor. Ama öncelikle kendi ülkesinin ve coğrafyasının mirasçısı. Günlük moda olan sanatsal eğilimlere uyum sağlamak yerine, klasik resim zincirinin bir devamı olarak kabul edilebilecek çalışmalarında, içtenliği, yalınlığı, biçimlendirmede kişisel teknik ve ustalığı ön planda tutan sanatçı, resimde renk ve ışığı aynı anlamda değerlendirirken, tuvalde gün ışığına ulaşıldığında resmin bitmiş olacağına inanıyor.

Prof. Veysel Günay'ın kişisel çalışmalarından oluşan sergisi, 15 Kasım - 11 Aralık 2017 tarihlerilerinde İAÜ Sanat Galerisi Galeri Aydın'da sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.

PROF. VEYSEL GÜNAY KİMDİR?

Trabzon Beşikdüzü Ağaçlı Köyü'nde 1948 yılında dünyaya geldi. Gazi Eğitim Enstitüsü'nü 1969'da tamamladı. Paris Ecole Nationale Superieure des Beaux Arts ve Louvre Müzesi'nde uzmanlık çalışmasında bulundu. Gazi Eğitim Enstitüsü'nde (1974-83), kurucuları arasında yer aldığı Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde (1983-99) öğretim üyesi ve bölüm başkanı olarak görev yaptı. Beykent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde öğretim üyeliği ve dekanlık yaptı. Hakkında İbrahim Çiftçioğlu'nun yazdığı "Bir Yaprakta Bütün Dünya – Veysel Günay" (Bilim ve Sanat Galerisi) ve Zekiye Sarıkartal'ın yazdığı "Veysel Günay – Derinliğin Manzarası" (Küçükçekmece Belediyesi) adlı iki kitap yayınlanan Günay, İstanbul Aydın Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde öğretim üyesi olarak görev yapıyor.

Son Dakika Eğitim Haberleri için aşağıya kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Eğitim Haberleri