Yunanistan'da 2019 bütçesi Meclis'ten geçti. Böylelikle, ülkede 8 yıldan sonra kurtarma paketi programı haricinde hazırlanan ilk bütçe Meclis'ten geçmiş oldu. Yunanistan'da 2019 bütçesi Meclis'ten onay aldı. 

Yunan Parlamentosunda, hükümet ortakları SYRIZA ve Bağımsız Yunanlar (ANEL) üyesi 154 milletvekili "evet" oyu vererek bütçeyi onayladı. Böylece, ülkede 8 yılın ardından kurtarma paketi programı dışında hazırlanan ilk bütçe Meclis'ten geçerek onay aldı. Kurtarma paketinden çıksa da kreditörlerince sıkı mali denetim altında tutulan bütçede, Yunanistan ekonomisinin bu sene yüzde 2,1, 2019 senesinde yüzde 2,5 büyüyeceği ihtimali bildirildi. Genel ve yerel seçimlerin düzenleneceği 2019 senesinin bütçesinde ayrıca, yaklaşık 900 milyon avroluk vergi, sigorta ödemelerinde indirim ve sosyal desteklerde yükseliş içeren yardım paketleri de bulunuyor.

Diğer yandan bütçede, ülkenin yüksek kamu borcunun milli gelirine oranının yüzde 180'den yüzde 168 seviyesine indirilmesinin amaçlandığı belirtildi.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.