Ukrayna Krizi Yeniden Masada

Kiev ve Moskova’dan gelen açıklamalar, Almanya, Fransa, Rusya ve Ukrayna liderlerinin bir araya geleceği Normandiya Formatı'ndaki zirveden beklentinin yüksek olmadığını gösteriyor.

Ukrayna Krizi Yeniden Masada

Ukrayna krizinin çözümü için Almanya, Fransa, Rusya ve Ukrayna liderlerinin Normandiya Formatı adı altında başlattığı müzakereler uzun bir aradan sonra yeniden masaya yatırılıyor.

Fransa’nın başkenti Paris’te 9 Aralık’ta yapılacak zirvede liderler, Ukrayna krizinde gelinen durumu ele alacak. Normandiya Dörtlüsü Liderler Zirvesi, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ilk defa yüz yüze görüşecek olması sebebiyle önem taşıyor.

İki lider, baş başa yapacakları görüşmede Ukrayna ile Rusya arasında yaşanan Donbas ve Kırım meselelerini doğrudan ele alma imkanına da sahip olacak.

Zelenskiy, ülkenin doğusundaki krizi çözmek için seçimlerden önce verdiği söz doğrultusunda diplomatik alanda çaba gösteriyor. Eleştirilere rağmen Zelenskiy, bu yönde somut adımlar atmayı başarabildi.

Önce, göreve geldikten bir süre sonra Putin ile telefon görüşmesi yaparak Rusya ile uzun süredir üst düzeyde kurulamayan teması sağlayan Zelenskiy, Ukrayna ile Rusya arasında esir değişimini hayata geçirecek adımlar attı. Aralarında Kerç Boğazı'nda Rusya tarafından el konulan Ukrayna savaş gemilerindeki 24 Ukrayna denizcisinin de bulunduğu mahkum ve esirler “35’e 35” formülüyle Rus tarafıyla takas edildi.

Ardından, Batı’nın Ukrayna krizini unuttuğu bir dönemde Zelenskiy, 2016’dan bu yana rafa kaldırılan Normandiya Formatı’ndaki liderler zirvesinin toplanması amacıyla girişimlerde bulundu.

Eylülde “Steinmeier formülü” olarak adlandırılan eylem planı, Minsk’teki “Üçlü Temas Grubu” toplantısında Normandiya zirvesinin ön şartı olarak ortaya konuldu. Minsk Anlaşması ile alınan kararların uygulama düzenini sağlamak ve tarafların anlaşmayı uygulaması için 3 yıl önce dönemin Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier tarafından bu formül bir yol haritası şeklinde ortaya konmuştu.

Bölgedeki Rus yanlısı ayrılıkçıların konumunu güçlendireceği öngörüsü ile bir önceki Kiev yönetimi tarafından Steinmeier formülü kabul görmemişti.

Ukrayna’da muhalefetin tepkisine rağmen Zelenskiy’in bu plana olumlu bakması, bir süredir Ukrayna krizine ilgisiz kalan Almanya ve Fransa’nın da ilgisini uyandırdı.

Kremlin’in de Zelenskiy’in bu girişimini memnuniyetle karşılaması üzerine Normandiya Formatı'nda Liderler Zirvesi'nin toplanmasında mutabık kalındı.

Böylece Zelenskiy’in bu girişimi sonucunda Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in katılacağı zirvenin Paris’te yapılmasına karar verildi.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum YazA PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/admin/web/web.haber365.com/public_html/public/themes/nova/index.php:5)

Filename: core/Common.php

Line Number: 443

Error

An Error Was Encountered

Unable to find theme layout: index