Suriye'de Ölen Beyaz Baretlilerin Sayısı Belli Oldu

Dünya kamuoyunda Beyaz Baretliler olarak bilinen Suriye'deki Sivil Savunma ekipleri, kuruldukları 2012'den itibaren 267 gönüllüsünü saldırılarda kurban verdi.

Suriye'de Ölen Beyaz Baretlilerin Sayısı Belli Oldu

Suriye'de Ölen Beyaz Baretlilerin Sayısı Belli Oldu

Suriye'de 2012 sonunda kurulan ve Beyaz Baretliler olarak isimlendirilen Sivil Savunma ekipleri, 240'ı Beşşar Esed rejimi ve Rusya saldırılarında olmak üzere 267 gönüllüsünün katledildiğini duyurdu.

Uluslararası arenada Beyaz Baretliler (White Helmets) olarak bilinen Sivil Savunma ekipleri, Anadolu Ajansı (AA) için kuruldukları günden bu yana verdikleri kayıp ve kurtardıkları sivillere ilişkin rapor sundu.

Rapora göre, Beşşar Esed rejimi ve Rusya'nın saldırılarında 240, kimliği belirsiz kişilerin saldırılarında da 27 Sivil Savunma çalışanı hayatını kaybetti.

Şam ve kırsalında 81, Halep'te 77, İdlib'de 51, Dera'da 27, Hama'da 20, Humus'ta 8, Kuneytra'da 2, Lazkiye'de ise 1 Sivil Savunma çalışanı öldürüldü. Bombardımanlar sonucu enkaz altında kalan en az 118 bin 558 sivil de Sivil Savunma gönüllüleri tarafından kurtarıldı.

Kuruluşundan bu yana, 17'si son 3 ayda olmak üzere Sivil Savunmaya ait 397 merkez saldırıların hedefi oldu. Rejim güçleri 277, Rusya 103, diğer taraflar ise 17 Sivil Savunma merkezine saldırı gerçekleştirdi.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Dünya Haberleri