İsrail Araştırma Merkezine Göre Türkiye’nin Hedefi Mısır

Begin-Sedat Stratejik Araştırmalar Merkezi, Türkiye’nin üç cepheden Mısır’ı kuşatmaya çalıştığını ve amacının hâkimiyet sağlamak olduğunu söyledi.

İsrail Araştırma Merkezine Göre Türkiye’nin Hedefi Mısır

Doğu Akdeniz'deki faaliyetlerini sürdüren ve bölgeye donanmasını gönderen Türkiye, dünyada etki yapmaya devam ediyor.  İsrailli Besa Center, Türkiye’nin amacının Mısır’da kontrolü ele almak ve hakimiyet sağlamak olduğunu açıkladı.

TÜRKİYE ULUSLARARASINDA GÜNDEMDEN DÜŞMÜYOR

Doğu Akdeniz'deki haklarından asla vazgeçmediğini belirten Türkiye'nin mücadelesi uluslararası kamuoyu ve medyada da gündemden düşmüyor.

“TÜRKİYE MISIR’I KUŞATIYOR”

İsrail’in önde gelen düşünce merkezlerinden Besa Center (Begin-Sedat Stratejik Araştırmalar Merkezi) Türkiye’nin üç cepheden Mısır’ı kuşatmaya çalıştığını öne sürdü.

Irina Tsukerman imzasıyla yayınlanan makaleye göre, Türkiye'nin Libya, Etiyopya ve Somali üzerinden Mısır'ı kuşatmak istediği yazıldı.

“OSMANLI İMPARATORLUĞU’NUN BİR PARÇASI”

“Türkiye’nin asıl amacı Mısır” başlıklı makalede Türkiye’nin Lübnan’da Trablus’a ilgisinin yıllar öncesine dayandığı belirtildi.

2012'den beri Ankara’nın Suriye'yi baypas eden direkt feribot seferleriyle Lübnan'la turizmi canlandırmak için çalışmalar yürüttüğü belirtilen makalede, Lübnan’ın, bir zamanlar Osmanlı İmparatorluğu'nun parçası olduğu için Erdoğan'ın ideolojik "savunma hattına" uyduğu da ifade ediliyor.

“AMAÇ KONTROLÜ ELE GEÇİRMEK”

Makalede ayrıca,  “Türkiye'nin gerçek niyetinin, deniz sınırları ve deniz stratejisi yoluyla Akdeniz ve Ortadoğu’nun pratik hakimiyetini elde etmek ve en önemli stratejik ticaret yollarına ve geçitlerine erişim sağlamak veya tamamen kontrolünü ele geçirmek” olduğu belirtildi.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR