İran Cumhurbaşkanı Ruhani ABD ile Müzakerelere Yeşil Işık Yaktı!

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, ABD ile yeniden müzakere masasına oturulması konusunda onay verdi.

İran Cumhurbaşkanı Ruhani ABD ile Müzakerelere Yeşil Işık Yaktı!

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, Başkent Tahran'daki Öğretmenler Üniversitesi'nde yaptığı konuşmasında ABD ile yeniden müzakere masasına oturulması konusunda yeşil ışık yaktı.
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD ile müzakerelere ilişkin "Eğer müzakere, düşmanın plan ve komplolarını başarısız kılacaksa gerekli, zaruri ve devrimci bir adım olur." diye konuştu. .
ABD ile yapılan nükleer anlaşmanın İran'ın lehine olduğunu söyleyen Ruhani, anlaşma öncesinde günlük 1 milyon varil olan petrol ihracatını bu anlaşma sayesinde 2 milyon 800 bin varile çıkardıklarını anımsattı.

"DÜŞMAN BASKI YAPMAK İSTİYOR, İRAN İSE BUNA KARŞI DİRENİYOR"
Ruhani, ABD ile yeniden müzakerelere ilişkin şunları kaydetti: "Düşman baskı yapmak istiyor, İran ise buna karşı direniyor. Eğer müzakere, düşmanın plan ve komplolarını başarısız kılacaksa gerekli, zaruri ve devrimci bir adım olur."
Ülkede protestolara neden olan benzin zammına da vurgu yapan Ruhani, ihtiyacı olmasına rağmen hükümetin bu zamlardan elde edilecek tüm geliri halka dağıtacağını belirtti.
İran Cumhurbaşkanı Ruhani, "Her ne kadar yasal açıdan iznimiz olmasa da devrim liderinden (Hamaney) aldığımız icazetle böyle bir adım attık. Buradan elde edilecek geliri geçim sıkıntısı yaşayan yoksul kesimlere dağıtacağız." dedi.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırınız.

Yorum Yaz

Diğer Dünya Haberleri