Kendine has takvim kullanan Etiyopya halkı, yarın sabah 2011 senesine girmeye hazırlanıyor. Ülkede yeni senenin başlayacağı 11 Eylül günü de resmi tatil olarak duyuruldu. Yılbaşı sebebiyle başkent Addis Ababa'nın pazarları ve çarşıları hareketlenirken, kiliseler, eğlence mekanları, restoranlar ve otellerde de hazırlıklar devam ediyor.

AF ÇIKARILACAK

Yılbaşı sebebiyle başkent Addis Ababa'nın pazarları ve çarşıları hareketlenirken, kiliseler, eğlence mekanları, restoranlar ve otellerde de hazırlıklar devam ediyor. Her yılbaşında olduğu gibi bu sene de mahkumlara af çıkarma geleneğini devam ettiren Etiyopya hükumeti, şimdiye dek yaklaşık 9 bin kişinin affedildiğini açıkladı.

Ülkede yeni senenin başlayacağı 11 Eylül günü de resmi tatil olarak duyuruldu.

KENDİNE HAS TAKVİM VE SAAT

Etiyopya takvimi eski tabiriyle Habeşe Takvimi, Etiyopya Hristiyanları için de dini takvim olarak kabul ediliyor. Miladi takvimdeki tarih ilerleyişini yaklaşık 7 sene 8 ay geriden izleyen Etiyopya takvimi, güneş asıllı bir takvim olma özelliğine sahip.

TAKVİMLERİNDE 13 AY BULUNUYOR

Mısır'daki Kıpti Hristiyanların tercih ettiği takvimle benzerlik gösteren Etiyopya takviminde 30 günden meydana gelen 12 ay ile 5 yada 6 artık günü içeren 13'üncü ay var.

Bu takvime göre, yeni seneye her sene 11 yada 12 Eylül'de giriliyor. Kendine özgü takvimin haricinde değişik saat sistemi de kullanan Etiyopya'da gün, 12 saatlik iki değişik bölümden meydana geliyor. 12 saatlik ilk saat dilimi 06.00'da, ikinci saat dilimi ise 18.00'de başlıyor.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.