Benzine İki kat Zam!

Suudi Arabistan'da benzin fiyatları bir günde iki kattan fazla yükseldi.

Suudi Arabistan Haber Ajansının yaptığı habere bakılırsa, fiyatların arttırılmasındaki neden daha verimli enerji kullanımını oluşturmak ve ülkenin geçen aylarda açıkladığı dev reform paketi için kaynak sağlamak.

Ülkede bundan önce 0.75 riyalden satılan 91 oktan benzinin litresi yüzde 82 yükselmeyle 1.37 riyale çıkarken (1.38 TL), 95 oktan benzinin litresi de yüzde 126 artışla 0.90 riyalden 2.04 riyale (2.06 TL) yükseldi.

Dizel fiyatlarında ise herhangi bir değişme olmadı. Suudi Arabistan krallığı, hükümetin sağladığı hizmetlerin düzeyini ve kalitesini yükseltmesini ve müreffeh bir gelecek ve devamı sağlanabilir bir kalkınma hedefleyen geniş kapsamlı bir reform paketi açıklamıştı.
Diğer taraftan ülkede dünden başlayarak Katma Değer Vergisi (KDV) uygulamaya geçirildi. Sağlık, eğitim, bankacılık işlemleri, emlak, ulaşım, akaryakıt, elektrik, su, iletişim ve sigorta işlemleri gibi pek çok alanda yüzde 5 KDV uygulanacak.

Ortalama bir senedir hazırlıkların devam ettiği ülkede, 90 bin işletmenin vergilendirme konusunda altyapı çalışmalarını bitirdiği belirtildi.

Son Dakika Yaşam Haberleri için aşağı doğru kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR