24 Ağustos 2019
  • Istanbul 24.44°
  • Ankara 21.11°
  • Izmir 30°
İmsak 04:42
Güneş 06:15
Öğle 13:12
İkindi 16:57
Akşam 19:58
Yatsı 21:25
BIST97.149
Dolar5,7635
Euro6,4297
Altın282,95

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo İran'a Yorum Yaptı

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İran’ın ortak tehdit olduğunu iddia ederek“Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) gibi Arap ülkeleri, Yahudi devleti İsrail gibi, onlarda bizim gördüğümüz ortak tehdidi görüyor” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo İran'a Yorum Yaptı

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo İran'a Yorum Yaptı

ABD merkezli bir televizyon kanalına röportaj veren ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, başta İran olmak üzere bölgesel konularda eleştirilerde bulundu. Orta Doğu'nun uzun süre Filistin-İsrail çatışması ile sebep olduğu istikrarsızlaşma sürecinin şimdi İran'ın politikaları ile sürdüğünü savunan Pompeo, “Uluslarda bu tehlikeyi sırası ile anlıyorlar. Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) gibi Arap ülkeleri, Yahudi devleti İsrail gibi, onlarda bizim gördüğümüz ortak tehdidi görüyor” dedi.

"UMUYORUZ Kİ İRAN YÖNETİMİ HALKININ ÖĞRENDİĞİ ŞEYİ ÖĞRENECEK"

Bahsi geçen ülkeler ile Polonya'nın başkenti Varşova'da yapılan bir görüşmeye parmak basan Pompeo, görüşmede bu ülkelerin ortak tehdit İran'a karşı birlikte çözüm arayışı içinde olduklarını söyledi. ABD'nin İran'a olan yaptırımlarının Avrupa'nın desteği olmadan yeterli olmayacağı yönündeki konuşmaları yorumlayan Pompeo, “Bunun yanlış olduğu ortaya çıktı. Yaptırımlar işe yaradı. Başkan orada mükemmel işler yaptı. Umuyoruz ki İran yönetimi halkının öğrendiği şeyi öğrenecek” ifadelerini kullandı.

"RUSYA VE İRAN SURİYE'DE ÇOK YAKIN ÇALIŞIYOR"

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in İran'a yardım edip etmediği sorusuna da cevap veren Pompeo, “Rusya ve İran Suriye'de çok yakın çalışıyor. Onlar insanların yerlerinden olmasındaki en önemli etkenlerden biri. Şuan için neredeyse 6 milyon Suriyeli evlerini terk etmek zorunda kaldı. Şunda şüphe yok ki Rusya ve İran çok yakın çalışıyor ve dünyanın İran'ı baskı altında tutmak için temelde yanlış yol olan Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) anlaşmasını imzalayan ülkelerden biri olan Rusya, bu anlaşmada kalma kararı aldı” dedi.  

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın. 
 
 

 

Yorum Yaz

Diğer Dünya Haberleri