Dolardaki Düşüşü Bilen İsim Açıkladı; İkinci Dip Gelebilir 12.20 Seviyesini Bekleyin!

Ekonomist İslam Memiş, dolarda düşüş beklerken 12.20 seviyesini beklemek gerektiğini söyledi. Memiş, altın ve dolar yatırımcısına ikinci dip uyarısı da yaptı. 

24.01.2022-15:24 - (Son Güncelleme: 24.01.2022-15:24)

Piyasalar ABD Merkez Bankası Fed'in faiz kararına odaklanırken, yatırımcının gözü dolar ve altın fiyatlarında. 'Dolar 8 liraya düşer mi?' sorusu piyasalarda beklenti oluşturdu. ABD Merkez Bankası Fed 2022 yılının ilk toplantısını 25-26 Ocak tarihlerinde yapacak. Piyasalar toplantıdan çıkacak olan karara odaklandı. Türkiye'de ise ekonomi çevreleri dolar ve altının ne yönde hareket edeceğini kestirmeye çalışıyor. Yatırımcılar ise "altın yükselir mi, dolar 8 liraya düşer mi" sorularının cevabını merak ediyor. 

Altın ve para piyasaları için yaptığı tahminlerle adından sık sık söz ettiren ekonomist İslam Memiş, önceki gün Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile yapılan toplantının olumlu geçtiğini belirterek: “Bakan para takası anlaşmalarının devam edeceğini ve iş dünyasına yeni kredilerin verileceğini açıkladı. İki ülkeyle daha swap anlaşması yapılacağını söyledi” açıklamalarında bulundu. Memiş, toplantıda ayrıca Bakan Nebati’nin enflasyonun kabul görülmez bir seviyede olduğunu ve köpüğün alınacağını söylediğini belirtti. 

YASTIK ALTI ALTINDA 4+1 PROJESİ 

Yastık altında olan altın ve dövizlerin piyasaya sürülmesi için düşüncelerini toplantıda paylaştığını ifade eden İslam Memiş: “Özellikle yastık altın ve dövizin kazandırılması için insanlara bir şey verilmesini ifade ettim. Özellikle bireysel çalışan ama sigortası olmayan vatandaşların ev alması ve araba alması kolaylaştırılması bu süreci hızlandırılır. Özellikle bu sisteme darphanenin öncülük etmesi gerektiğini ve Türkiye’de özellikle bütün kuyumcuların bu sisteme dahil olması için de farklı gelişmeler çalışma modeline geçilmesi gerekiyor. Bu düşüncelerimi toplantıda ifade ettim” şeklinde konuştu. 

ŞUBAT'TA KÜÇÜK YATIRIMCILAR DİKKAT ETMELİ 

Bu hafta ABD Merkez Bankası Fed’e odaklanıldığını belirten Memiş, “26 Ocak akşamı 21.30’da Fed’in faiz kararı ve Fed başkanının açıklamalarını takip edeceğiz. 2022 yılının ilk toplantısı ve çok önemli. Herkes önünü daha çok görebilecek. Beklentimiz şu; Mart ayında faiz kararını arttıracak bir Fed var karşımızda. Dolayısıyla dolar varlıklarında bir değer artışı görebiliriz. Şubat ayında küçük yatırımcılar çok dikkat etmeli. Döviz kurlarında hızlı bir düşüş görebiliriz. Ben buna ikinci bir çöküş dalgası diyorum” dedi. 


DOLAR KURU 8 LİRA OLUR MU? 

İslam Memiş, “Ben yatırımcılara 3 haftadır 12,20 seviyesini işaret ediyorum. Şubat ayında bekliyorum. Korku ve panik ile buraya yönelip zarar etmeyin. 12,20 seviyesini gördükten sonra tekrar bir yoruma ihtiyaç var. Yaz ayına baktığımızda seçim sürecinde olan bir Türkiye için farklı enstrümanlar açıklanarak bu süreç devam edecek. Ancak daha çok şey var. Bu süreçleri görmeden acele etmemek gerekiyor. İnsanlar duyguları ile değil mantığı ile hareket etmeli. Sayın cumhurbaşkanının Şubat ayında Suudi Arabistan ziyareti var. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın da Londra ziyareti var. O yüzden kademeli kademeli gitmekte fayda var. Önce 12,20 seviyesini görmek lazım.” değerlendirmelerinde bulundu. 

Son olarak dijital parada düşüşün devam edip etmeyeceğine dair değerlendirmede bulunan İslam Memiş: “Hızlı bir çöküş olacağını söylemiştik. Bunun ilk aşaması gerçekleşti. Şimdi tepki yükselişi tekrar olabilir ama yine de dikkat etmekte fayda var. Ben aşağı yönlü düşüşün devam edeceğini düşünüyorum.” dedi.

DNC Medya
DNC Medya
bilgi@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal