Cushing Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Ünlülerin de sıklıkla yakalandığı cushingi sendromun hakkında merak edilen soruları cevapladık. İşte, cushing sendromunun belirtileri ve tedavisi…

25.10.2019-11:35 - (Son Güncelleme: 25.10.2019-11:33)

Cushing sendromu nedir? Cushing sendromunun belirtileri nedir? Cushing sendromunun tedavisi nedir? Gelin soruların cevaplarına birlikte bakalım.

CUSHİNG SENDROMU BELİRTİLERİ NEDİR?

Hassas kemik ve kas , bedenin türlü yerlerinde ortaya çıkan sivilceler, devamlı susuzluk çekme, kan şekerinde hızlıca yükselme, idrara çıkmada fazlalaşma, cilt yüzeyinin hızlıca hasar alması ve morarması, enfeksiyonlu alanların iyileşmesinin uzaması, göğüs kenarları, karın çevresi ve kalçalarda mor ya da pembe renkli çatlaklar adın hastalarda, tüylenmede artış, regl düzensizlik ağrının artışı, çocuk yaşta ise büyümede yavaşlama gibi işaretler ortaya çıkıyor.

TEDAVİSİ NEDİR?

İşaret kendini gösterdikten sonra hekim işaret testler ister. Özellikle idrar tahlilinde 24 saat içerisinde kortizol seviyesinde bakılır. Artış mevcutsa emin olmak için kandakine de bakılır. Bunların için değişik testler yapılır. Son olarak da tükürükteki hormon düzeyi kontrol ediliyor. Son olarak MR ise ileri tetkikler de böbrek üstü bezlerinin çalışma hızına bakılır. Kortizolü dengelemek için ilaç takviyesi yapılıyor.

Son Dakika Sağlık Haberleri için sayfayı aşağı kaydırın.

 

 

 

 

 

 


YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR