Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İfadeleri, BM’de İsrail’in Temsilcisine Salonu Terk Ettirdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın BM'nin 75. Genel Kurulunda yaptığı açıklama esnasında Filistin meselesinde İsrail’e yönelik sözleri, İsrail’in Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Gilad Erdan’a salonu terk ettirdi.

23.09.2020-10:31 - (Son Güncelleme: 23.09.2020-12:39)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın video mesaj ile katılım sağladığı BM 75. Genel Kurulu müzakerelerinde İsrail’in Filistin’e karşı uyguladığı şiddet ve yıldırma siyasetlerinden söz ederken İsrail’in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Gilad Erdan koltuğundan kalkarak oradan ayrıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail ile ilgili eleştirisinde, 'İnsanlığın kanayan yarası olan Filistin’deki işgal ve zulüm düzeni, vicdanları acıtmaya devam ediyor. Üç büyük dinin kutsallarına ev sahipliği yapan Kudüs’ün mahremiyetine uzanan kirli el, cüretini giderek artırıyor. Filistin halkı, İsrail’in tüm baskı, şiddet ve yıldırma politikalarına yarım asırdan uzun bir süredir göğüs geriyor' diye konuştu.

'Asrın Anlaşması adı altında Filistin tarafına dayatılmaya çalışılan teslimiyet belgesi reddedilince İsrail bu kez işbirlikçilerinin yardımıyla kaleyi içeriden fethetme girişimlerine hız vermiştir' ifadesini kullanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 'Türkiye olarak Filistin halkının rıza göstermediği hiçbir plana destek vermeyeceğiz. Kimi bölge ülkelerinin bu oyuna ortak olması, İsrail’in temel uluslararası parametreleri aşındırma çabalarına hizmet etmenin ötesinde anlam taşımıyor' ifadelerini kullanmıştı.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR