Macron'dan BM'de Doğu Akdeniz Açıklaması

Ortak dil kabul edilen İngilizce'yi kullanmak yerine Türkiye'ye Türkçe mesaj göndererek gündeme gelen Fransa Cumhurbaşkanı Macron, dünyanın dört gözle izlediği BM 75'inci Genel Kurulu toplantısında Türkiye'ye saygı duyduğunu ifade etti.

23.09.2020-08:29 - (Son Güncelleme: 23.09.2020-11:02)Macron'dan BM'de Doğu Akdeniz Açıklaması

Dünya liderlerinin video konferans yoluyla sahneye çıktığı Birleşmiş Milletler (BM) 75'inci Genel Kurulu Toplantısı'na katılım sağlayan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, burada yaptığı konuşmada Türkiye'ye boyun eğdiğini üstü kapalı bir dille ifade etti.

Macron, söz konusu konuşmasında Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki ilerleyişine değindi Ayrıca Doğu Akdeniz'de yeniden çatışma alanını engellemek ve uluslararası hukuka saygı gösterilmesi için etkili diyaloğun oluşturulması gerektiğini söyleyen Emmanuel Macron, Korsika'da düzenlenen Avrupa Birliği (AB) üyesi Güney Avrupa Ülkeleri Zirvesi'nde bu çağrının yapıldığını anımsatarak şu cümleleri kullandı:

''TÜRKİYE'YE SAYGI'' İFADESİ

"Türkiye'ye saygı duyuyoruz ve onunla diyaloğa hazırız. Türkiye'den Avrupa'nın egemenliğine ve uluslararası hukuka saygı göstermesini, Libya ve Suriye'deki eylemlerini açıklığa kavuşturmasını bekliyoruz. Hakaretler etkili değil. Tüm bu sözler ve eylemlerin, devletlerin arasındaki sorumluluğa dayalı ilişkilerde yeri yok. Biz, Avrupalılar, diyaloğa hazırız."

LİBYA VE UYGUR MESELESİ

BM'nin Libya'ya yönelik silah ambargosuna saygı gösterilmesi gerektiğini ifade eden Emmanuel Macron, ülkesinin BM'nin himayesinde Çin'de Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ne uluslararası gözlemcilerin gitmesini istediklerini belirtti.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR