Cumhurbaşkanı Erdoğan BM'de Doğu Akdeniz Açıklaması!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM 75. Genel Kurulu'ndaki açıklamasında Doğu Akdeniz'de yükselen tansiyonla alakalı konferans çağrısı yaparak, 'içinde Kıbrıs Türklerinin de yer aldığı bölgesel bir konferans düzenlenmesini teklif ediyoruz' diye konuştu.

22.09.2020-17:08 - (Son Güncelleme: 22.09.2020-17:45)Cumhurbaşkanı Erdoğan BM'de Doğu Akdeniz Açıklaması!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamasından dikkar çeken ifadeler :

'İNSANLIĞIN KADERİ SINIRLI SAYIDAKİ ÖRGÜTLERİN ELİNE BIRAKILAMAZ'

BM Başta olmak üzere çok taraflı örgütlerin reform ihtiyacı bulunuyor. Salgının başlarında, ülkelerin kendi hallerine terk edildiği bir manzara ortaya çıktı. Böylece, yıllardan beri bu kürsüden ısrarla dile getirdiğim 'Dünya beşten büyüktür' tezinin haklılığını bir kez daha görmüş olduk. İnsanlığın kaderi sınırlı sayıdaki örgütlerin eline bırakılamaz.

Uluslararası örgütlerdeki itibar kaybının önüne geçmek için öncelikle zihniyetimizi, kurumlarımızı ve kurallarımızı gözden geçirmeliyiz. BM Güvenlik Konseyinin yeniden yapılandırılmasından başlayarak kapsamlı ve anlamlı reformları süratle uygulamaya sokmalıyız.

'AŞI ÇALIŞMALARI REKABET KONUSU YAPILMAMALI'

Tıbbi malzeme, ilaç tedariki ile aşı çalışmaları rekabet konusu yapılmamalı. Hangi ülkede üretilirse üretilsin aşılar, insanlığın ortak istifadesine sunulmalı.

'SURİYE MESELESİNE KALICI ÇÖZÜM BULMALIYIZ'

Uluslararası toplum olarak tüm terör örgütlerine karşı aynı ilkeli tutumu takınmadan Suriye meselesine kalıcı çözüm bulamayız. Bugün dünyada en çok sığınmacıya ev sahipliği yapan Türkiye gibi ülkeler, yaptıkları fedakarlıkla tüm insanlığın onurunu kurtarıyor. Tıpkı DEAŞ gibi Irak’ta yuvalanan PKK terör örgütünün kökünü kazıma konusunda uluslararası toplum ve bu ülkeden samimi işbirliği bekliyoruz.

Filistin'deki işgal ve zulüm düzeni insanlığı derinden etkilemeye devam ediyor. Kudüs'ün mahremiyetine uzanan kirli el cüretini giderek artırıyor. Filistin halkının rıza göstermediği hiçbir plana destek vermeyeceğiz.

'ÇÖZÜMÜN ÖNÜNDEKİ YEGANE ENGEL, RUM TARAFININ UZLAŞMAZ, HAK TANIMAZ, ŞIMARIK YAKLAŞIMIDIR'

Doğu Akdeniz’de bir süredir yaşanan gerilimin gerisinde 'kazanan hepsini alır' anlayışıyla hareket eden ülkeler bulunuyor. Çözümün önündeki yegane engel, Rum tarafının uzlaşmaz, hak tanımaz, şımarık yaklaşımıdır. Bizim kimsenin hakkında, hukukunda, meşru çıkarlarında gözümüz yok. Bölgedeki doğal kaynaklar söz konusu olduğunda ülkemizin yok sayılması ne akıl ve vicdan ile ne uluslararası hukuk ile izah edilebilir. Anlaşmazlıkların samimi bir diyalog ile uluslararası hukuk temelinde hakkaniyetle uygun biçimde çözümü öncelikli tercihimizdir.

'TACİZE, SALDIRIYA ASLA MÜSAMAHA GÖSTERMEYECEĞİZ'

Ancak aksi yöndeki hiçbir dayatmaya tacize saldırıya asla müsamaha göstermeyeceğimizi de açıkça ifade etmek istiyorum. Doğu Akdeniz’deki diyalog ve işbirliğini tesis etmeye yönelik çağrımızı burada tekrarlamak istiyorum. Bu amaçla tüm bölge ülkelerinin hak ve çıkarlarının göz önünde bulundurulduğu içinde Kıbrıs Türklerinin de yer aldığı bölgesel bir konferans düzenlenmesini teklif ediyoruz. Çözüm Kıbrıs Türklerinin Ada'nın ortak sahibi olduğunun kabulüyle mümkün.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR