Coronavirüse Karşı Birebir

Coronavirüse yakalanmamak için bireysel hijyen kadar bağışıklığı güçlü tutmak da önemli. Bağışıklığı güçlü tutmak da yediğimiz, içtiğimiz besinlerden geçiyor. İçerisinde bol miktarda antioksidan içeren kara mürver bağışıklığı güçlendirici etkisiyle biliniyor.

26.03.2020-17:29 - (Son Güncelleme: 26.03.2020-17:25)Coronavirüse Karşı Birebir

Türkiye'nin pek çok bölgesinde yetişen kara mürverin çiçekleri, yaprakları ve kökleri ağrı giderici etkisi sayesinde özellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarını iyileştirmede etkilidir.

GRİP VİRÜSÜNÜ YOK EDİYOR

Bunun yanı sıra romatizma, bel ağrısı, cilt ödemleri gibi rahatsızlıklarda da kullanılır. Bitkinin meyvelerinde flavonoitler bulunur. Antioksidan bir madde olan flavonoitler, grip virüsünü iyileştirmede etkilidir. Kara mürver C vitamini bakımından zengindir, 100 gramı 35 gram C vitamini içerir. Mürver, koyu mor bir renge sahiptir; bu da antioksidan açısından zengin olduğunu gösterir.

Yapılan bir çalışmada 64 kişiye 125 gram'lık kara mürver ekstresi verilmiş ve 2 gün içerisinde grip, nezle, baş ağrısı, kas ağrısı gibi semptomlarda azalma görülmüştür. Yapılan başka bir çalışmada ise sık seyahat eden 312 kişi, 1 ay boyunca 300 gram kara mürver ekstresini günde 3 kere almıştır.

Bunun sonucunda grip, nezle gibi hastalıklara yakalanma sıklığında azalma görülmüş ve hastalığa yakalanırsa baş ağrısı, burun akıntısı gibi semptomları daha hafif geçirdikleri gözlenmiştir.

'BESLENMENİZE DİKKAT EDİN'

Coronavirüs için alınacak önlemleri sıralayan İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahmet Faruk Yağcı, “Gribal enfeksiyonlardan korunmak için insanların öncelikle yakın temastan uzak durması gerekiyor. Hasta olanların iş yerlerinden tecrit edilip, evine yollanması lazım. Çünkü öksürük ya da hapşırmayla ortama dağılan damlacıklara temas etmek, hastalığın bulaşmasına neden olacaktır. Bunun dışında kişinin özdirenci yüksek tutulmalı. Yani beslenmesine dikkat etmeli. Bağışıklığın güçlenmesi için soğan, az haşlanmış sebzeler ve kara mürver ekstresinin tüketilmesini öneriyorum.” dedi.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR