Başkan Erdoğan'dan tüm dünyaya siyaset dersi: Finlandiya'lı gazeteciye öyle bir cevap verdi ki..

İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine uyguladığı vetoyu kaldıran Türkiye, bunun karşılığında terörle mücadelede önemli tavizler kopardı. NATO Zirvesi’nin yapıldığı Madrid’de basın toplantısı düzenleyen Başkan Erdoğan, 'Hiç şüphesiz bu muhtıra, Türkiye açısından diplomatik zaferdir. İsveç’in verdiği söz şudur, 73 teröristin Türkiye’ye iadesi sağlanacak' dedi.

01.07.2022-10:17 - (Son Güncelleme: 01.07.2022-11:38)

Başkan Erdoğan, geçtiğimiz günlerde NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'nin yapıldığı IFEMA Kongre Merkezi'nde düzenlenmiş olan basın toplantısında İsveç’in 73 teröristi iade edeceğini dile getirdi.  NATO'nun tarihindeki en kritik zirvelerden birini başarıyla sonuçlandırdıklarını söyleyen Başkan Erdoğan, 'İttifakımızın Ukrayna'ya desteği tamdır. Kalıcı bir ateşkesin sağlanmasına dönük diplomatik girişimlerimizi yoğunlaştırmalıyız. Çabalarımız kalıcı barışın yolunu açacak adımların atılması içindir.' açıklamasında bulundu. Bu gelişme tüm dünyada gündem oldu. Birçok ünlü gazete ajansları, 'Erdoğan'ın Diplomatik Zaferi' diye manşetlerine taşıdı.

Kağıt üzerinde kalmamalı

Başkan Erdoğan, zirvede uluslararası kamuoyunun en çok ilgisini çeken belgenin, önceki gün kabul edilen Yeni Stratejik Konsept olduğunu belirterek sözlerine şu şekilde devam etti: 'Stratejik Konsept'te terörizmin en ciddi asimetrik tehdit olarak tanınması ve NATO'nun, terörizmin tüm biçim ve tezahürleriyle mücadele yönündeki kararlılığının ortaya konulması elbette önemlidir.' dedi ve sözlerine şu şekilde devam etti, 'Ancak bu kararlılık kağıt üzerinde kalmamalıdır. Bugün bize karşı kullanılan silahların, yarın başka müttefiklerimize karşı kullanılmayacağının hiçbir garantisi yoktur.' dedi.


Oyalamalara tahammülümüz kalmadı

Teröre karşı daha net adımlar atılması gerekiğini belirterek, 'Gelinen noktada hepimiz şu gerçeği görüyoruz, şayet NATO'nun güvenilirliğini ve inandırıcılığını korumak istiyorsak müttefikler olarak terörün tüm tezahürleriyle mücadelede daha net, tutarlı ve samimi adımlar atmamız şarttır. Terörün finansmanı ile militan devşirme faaliyetlerinin engellenmesi bu mücadelenin ayrılmaz parçasıdır. Yaklaşık 40 yıldır bölücü terörle mücadele eden, binlerce evladını teröre kurban vermiş bir ülke olarak oyalamalara tahammülümüz kalmamıştır.' şeklinde konuştu.

Bu bir başlangıç

Hassasiyetlerimize karşı verilen sözlerin hayata geçirilmesi gerektiğini belirterek,“İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyelik başvuruları bağlamında yaşananlar, Türkiye'nin bu konudaki kırmızı çizgilerini ortaya koymuştur. İlk günden itibaren hassasiyetlerimizi ifade ederek, yapıcı ama kararlı bir tutum sergiledik. Salı günü Sayın Genel Sekreter'in kolaylaştırıcılığında İsveç ve Finlandiya liderleriyle Dörtlü Zirvemizi gerçekleştirdik. İmzalanan Mutabakat Muhtırası'nı, Türkiye'nin hassasiyetlerinin anlaşıldığının bir işareti olarak görüyoruz. Elbette bu bir başlangıçtır, asıl olan verilen sözlerin hayata geçirilmesidir.” açıklamasında bulundu.

Diplomatik bir zaferdir

Bu müzakerenin Türkiye'nin elde ettiği büyük bir diplomatik zafer olduğunu belirterek,  “Bundan sonraki süreçte muhtırada kayıtlı hususların uygulamasını titizlikle takip edecek, adımlarımızı da buna göre atacağız. Hiç şüphesiz bu muhtıra, Türkiye ve milletimiz açısından zorlu müzakere sürecinden sonra elde edilmiş diplomatik bir zaferdir. İsveç ve Finlandiya ile mutabakatta yer alan uygulamaları takip edip, adımlarımızı buna göre atacağız. İsveç'in verdiği sözü şudur, 73 teröristin Türkiye'ye iadesi sağlanacak.” şeklinde konuştu.

Terörün gerçek yüzünü anlattı

Başkan Erdoğan, NATO liderlerine terörün çoğu Avrupalı'nın bilmediği gerçek yüzünü gösteren videoyu tek tek izletti. Erdoğan, zirve boyunca düzenlenen "terörizm" konulu oturuma katıldı. Burada Erdoğan tarafından liderlere "NATO, terörün her türüyle mücadeleyi taahhüt etmeli” başlıklı video izletildi. PKK/YPG, DEAŞ ve FETÖ terör örgütleri tarafından Türkiye’de gerçekleştirilen saldırılardan görüntülere yer verilen videoda, Türkiye'nin bütün terör örgütleriyle yürüttüğü kararlı mücadele vurgulandı. Videoda, Türkiye’nin mücadele ettiği terör örgütlerinin faaliyet ve gösterilerine bazı ülkelerin müsamaha gösterdiğine ve bu örgütleri desteklediklerine dair görüntüler de yer aldı.

Avrupa'nın desteği belgelerde

Türkiye'de 40 binden fazla kişinin terörizm nedeniyle hayatını kaybettiği  belirtilen videoda, "Son 40 yılda Türkiye, PKK’nın yurt içindeki terör tehdidini yok etti, Suriye’de DEAŞ’ı yenilgiye uğrattı ve son olarak FETÖ tarafından düzenlenen 15 Temmuz darbe girişiminde darbecileri etkisiz hale getirerek zafer kazandı. Türkiye, terörle mücadelede çok büyük bedeller ödedi" ifadeleriyle Türkiye’nin terörle mücadelesi anlatıldı. 

Sözler tutulmazsa parlamentoya göndermeyiz

Recep Tayyip Erdoğan, “İsveç ve Finlandiya dediklerini yapmaz ise veto edilebilir mi?” sorusuna “Önce İsveç ve Finlandiya üzerine düşeni yerine getirecek. Bu mutabakatta yer alıyor. Onlar üzerine düşeni yaparsa bunu parlamentomuza göndeririz. Yapmazlar ise parlamentomuza göndermeye gerek kalmaz. Terör örgütlerinin silinip atılması lazım. Teröristleri vereceğinize, yasaları değiştireceğinize söz veriyorsunuz, bunlar yerine gelmezse kusura bakmayın, bu söz yerine gelecek. Biz bunları belgelerle isteyeceğiz. İsveç ve Finlandiya bize 73 teröristi verecekler. Bu yazılı olarak da kayda geçirildi” cevabını verdi.

İbrahim Turna
ibrahim_313@outlook.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal