Zatürre Aşısı Koronavirüsten Korur mu?

Birçok kişi kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte Kovid-19’dan korunmak amacıyla grip ve zatürre aşısı yaptırıyor. Ancak uzmanlar grip ve zatürre aşısının yeni tip koronavirüsten (Kovid-19) korumadığını belirterek, aksine salgına yakalanma riskinin artacağını belirtiyor.

12.09.2020-11:04 - (Son Güncelleme: 12.09.2020-11:01)Zatürre Aşısı Koronavirüsten Korur mu?

Türkiye Aile Hekimleri Uzmanlık Derneği Kayseri Şubesi Genel Sekreteri Uzm. Dr. Kadir Özdemir, ‘Bilindiği üzere basında çıkan bazı haberler doğrultusunda vatandaşlarımızda zatürre aşısı yaptırma isteğinde artış yaşanmaktadır. Bu artışla doğrultulu olarak aile sağlığı merkezlerine olan başvurularda artmıştır. Halk arasında bu aşının her türlü zatürreden koruduğuna inanılsa da pnömokok (zatürre) aşısının mevcut koronavirüs salgınından korumadığı bir gerçektir. Henüz bu salgının aşısı piyasada mevcut değildir, çalışmaları devam etmektedir’ dedi.

AŞI İÇİN RANDEVU ALIN

Özdemir, ‘Halk arasında yayılan bu yanlış görüş nedeniyle aile sağlığı merkezine başvurularda yaşanan artış sebebiyle sosyal mesafeye dikkat edilememekte, hava sıcaklıklarının yüksek seyretmesinden maskelerin etkili kullanılamaması da salgının yayılmasına imkan sağlamaktadır.

Herhangi bir kronik hastalığınız yoksa, 65 yaş üstü değilseniz ya da kapsam dahilindeki kronik hastalığınız yoksa zatürre aşısı açısından başvurmamanızı; aile sağlığı merkezlerinde yığılmaların olmaması için aile hekiminizle iletişime geçerek aşılama için randevu almanızı, randevu günü maskenizi takarak sosyal mesafeye ve el hijyenine dikkat ederek aile sağlığı merkezine başvurmanızı öneririz’ diye konuştu.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR