YÖK’ten ‘koşulsuz yatay geçiş’ iddialarına yönelik açıklama: ‘Türk öğrenciler için hak kaybı yaratmayacaktır’

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), sosyal medyada yer alan Sudanlı ve Filistinli öğrencilerin belgesiz ve koşulsuz yatay geçiş hakkına sahip olduğu iddialarının asılsız olduğunu duyurdu.

07.04.2024-11:06 - (Son Güncelleme: 07.04.2024-11:06) YÖK’ten ‘koşulsuz yatay geçiş’ iddialarına yönelik açıklama: ‘Türk öğrenciler için hak kaybı yaratmayacaktır’

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), son günlerde sosyal medyada ortaya atılan ve Sudanlı ve Filistinli öğrencilerin belgesiz ve koşulsuz yatay geçiş hakkına sahip olduğu yönündeki iddialarla ilgili açıklamada bulundu. YÖK’ten yapılan açıklamada, söz konusu iddiaları yalanlandı.

‘İddialar asılsızdır’

AA’da yer alan habere göre; Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından yapılan açıklamada, bazı basın ve yayın organlarında Yükseköğretim Kurulu'nun Sudanlı ve Filistinli öğrencilere belgesiz ve koşulsuz yatay geçiş hakkı verdiği yönünde haberlerin yer aldığı belirtildi. Ancak yapılan açıklamada, bu tür haberlerin asılsız olduğu vurgulandı. Daha önce Ukrayna krizi gibi savaş nedeniyle öğrenimlerini sürdüremeyen öğrenciler için belirli şartları sağlayanlara yatay geçiş hakkı tanındığı, diğerlerine ise "özel öğrencilik" adı altında misafir öğrenci statüsü verildiği ifade edildi.

YÖK’ten ‘koşulsuz yatay geçiş’ iddialarına yönelik açıklama: ‘Türk öğrenciler için hak kaybı yaratmayacaktır’

‘Türk öğrenciler için hak kaybı yaratmayacaktır’

YÖK’ün açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

"Türkiye dünyanın vicdanıdır. Savaş nedeniyle eğitimine devam edemeyen misafir öğrencilere üniversitelerimizin kapıları, geçmişte ve yakın zamanda olduğu gibi bugün de açıktır. Bu kapsamda savaş nedeniyle ülkelerinde eğitimine devam edemeyen Sudanlı ve Filistinli öğrenciler, şartları yerine getirmeleri koşuluyla yatay geçiş için üniversitelerimize müracaat edebileceklerdir. Şartları uygun olmayanlar ise bir süre misafir öğrenci olarak öğrenimlerine üniversitelerimizde devam edebileceklerdir. Bilinmelidir ki savaş mağduru misafir öğrencilere tanınan özel öğrencilik imkanı, iddia edildiği gibi Türk vatandaşı öğrencilerimiz için bugün veya gelecekte bir hak kaybına yol açmayacaktır."

Kürşat Muratcan Kılıç
kursat@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal