Yerli ve Milli Aşı Turkovac'ın Sonuçları Ortaya Çıktı

Yerli koronavirüs aşısı Turkovac faz-3 çalışmaları kapsamında Kayseri Şehir Hastanesi’nde gönüllülere uygulanıyor.

28.08.2021-14:57 - (Son Güncelleme: 28.08.2021-15:16)

Açıklanan bilgilere göre Kayseri Şehir Hastanesi’nde gönüllülere uygulanmaya başlanan yerli koronavirüs aşısı Turkovac’a şimdiye kadar 650 kişi başvurdu. Henüz 10 kişiye uygulanan aşının herhangi bir yan etkisi görülmedi. 

''ELİMİZDE AŞIDAN BAŞKA BİR YOL YOK''

Kayseri Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Berna Bozbay, yaptığı açıklamada şu ifadeler yer verdi: ''Şu anda gönüllülük için bize başvuru yapan 650 kişi var. Halkımızın ilgili gayet iyi ama bilgilendirmeler doğrultusunda daha da artacağını düşünüyorum. Şu ana kadar aşı vurulan kimselerde olumsuz bir durum gelişmedi. İlk başlangıçta herhangi bir durumla karşılaşıp karşılaşmayacağımız için biz burada aşıdan sonra yarım saat kadar hastaları takip ediyoruz. Bu durumlarda herhangi bir sorun yaşamadık. Aşı uygulanan gönüllüler sonrasında da günlük aranıyorlar ve acil bir durum olup olmadığını kontrol etmek için takip ediliyorlar. Onlarla ilgili de herhangi bir sorun yaşanmadı. Biz şu an merkezimizde 2 gün içerisinde 10 kişiye aşı uyguladık ama Türkiye genelinde 400’den fazla kişiye uygulanmış durumdadır. Koronavirüs 3 yıldır dünyayı ve ülkemizi de oldukça yordu. Maalesef bu hastalıkların tedavisinde tamamen düzelmesi için elimizde aşıdan başka bir yol yok. O yüzden bu aşıların geliştirilmesinde gönüllü olmak bize de koronavirüsün iyileşmesine de fayda sağlayacaktır. Herkesin eğer uygunluğu sağlanıyorsa bu başvurularda öncelik göstermesini bekliyoruz''

SOSYAL MEDYA AŞIYA OLAN GÜVENİ BALTALIYOR

Aşısız genç hastaların virüsü ağır atlattığının altını çizen Bozbay, ''Özellikle aşısız genç hastalarımız virüsü oldukça ağır atlatmaktadır. Bu durum bizi de üzüyor. O yüzden keşke insanları bu kişilerle görüştürme imkanımız olsa servislerde yatan hastalarımıza 'neden aşı olmadınız?' diye sorduğumuzda, bazı sosyal medya paylaşımlarından etkilendiklerini söylüyorlar. Başkalarından duydukları olumsuz sonuçlardan etkilendiklerini söylüyorlar ama hastalığı geçirdikleri zaman 'keşke aşımızı olsaydık' diyen o kadar çok kişi var ki o yüzden aşı çok önemlidir. Elimizdeki tek silah da aşıdır'' dedi.


YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal