Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür'den uyarı geldi: Deprem tahmini konusunda son defa size bilimsel gerçekleri yazacağım!

Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür'den deprem tahmini ile ilgili dikkat çeken bir açıklama geldi. Görür, kesin bir dille yapılan deprem tahmini açıklamalarına tepki gösterdi.

13.05.2022-17:19 - (Son Güncelleme: 13.05.2022-17:41)

Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, deprem tahminlerine ilişkin önemli açıklamalar yaptı. Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Görür, yapılan çalışmalara dikkat çekerek, "Şu ana kadar depremin kesin olarak hangi tarihte olacağını verebilecek bulgulara ulaşılamadı." dedi. 

Her depremin kendi özgü davranışları ve belirtileri olduğunu ifade eden Görür, "Tüm depremler için geçerli olabilecek ortak ve karakteristik parametreler yok." dedi.

Yapılan falcılıktır

Prof. Dr. Naci Görür, kesin dille yapılan deprem tahmini açıklamalarına tepki gösterdi. Görür, bu açıklamaların kamu düzenini bozabileceğini ifade etti. 

Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür söz konusu açıklamalarında: "Arkadaşlar, bu deprem tahmini konusunda son defa size bilimsel gerçekleri yazacağım. Hala daha ısrarcı olursanız siz bilirsiniz. Bugün bilim dünyası ağırlıklı olarak depremi belirli bir periyot içerisinde öngörüp gerekli risk analizlerini yaparak zarar azaltma çalışmalarına konsantre oluyor. Çünkü şu ana kadar depremin kesin olarak hangi tarihte olacağını verebilecek bulgulara ulaşılamadı. Bunun sebebi de her depremin kendine özgü davranış ve belirtileri var. Yani tüm depremler için geçerli olabilecek ortak ve karakteristik parametreler yok. Öyle olunca da depreme kesin yer, zaman ve büyüklük veremiyorsunuz. Şu tarihe kadar şurada veya burada şu veya bu büyüklükte deprem olacak demenin bir anlamı yok. Çünkü bu laflara güvenerek milyonlarca insanı mobilize edemez, kamu düzenini bozamazsın. Bunu yapmak en az bir deprem kadar zarar verir, kaotik olaylar olur. Ben TÜBİTAK MAM (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu Marmara Araştırma Merkezi) başkanıyken çok ciddi yöntemlerle deprem tahmini konusunda araştırmalar yapıyorduk ve iyi bir yüzdeyle tutanlar da oluyordu, tutmayanlar da. Ama işin içinde kesin ve sürekli yer, zaman ve büyüklük yoksa yapılan falcılıktır." ifadelerine yer verdi.

Mehlika Karadayı
mehlikakaradayi@gmail.com
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal