Sahibi olduğu eve gidince hayatının şokunu yaşadı: Evi ikinci kez kiralanmış!

Muğla’ya bağlı Marmaris ilçesinde yaşayan iş insanı Rauf Karancı 2 sene önce bir ev kiraladı ve hayatının şokunu yaşadı. Karancı, kiraladığı evinin tanımadığı başka bir vatandaşa kiralandığını öğrendi.

13.05.2022-17:06 - (Son Güncelleme: 13.05.2022-17:35)

Marmaris'e bağlı olan Armutalan Mahallesi'nde üç katlı bir apartmanın birinci katında yer alan ve eşyalı bir şekilde olan dairesini iki sene önce kargo firmasında çalıştığını öğrendiği S.B.'ye kiraladığını ifade eden ev sahibi Rauf Karancı "İki yıl önce S.B. isimli şahıs ve ailesine evimi kiraya verdim. Bir yıllık sözleşmemiz vardı, sözleşme geçen yıl dolmuştu ancak bir yıl daha devam ettiler. Sözleşmenin bitmesine üç gün kala kendisi ile irtibata geçmeye çalıştım, üç aydır da kirayı ödemiyordu, açmayınca eve gittim kapıyı başkası açtı. Bu evi kiraladıklarını söylediler. Ben 2 bin 550 lira kiraya vermiştim, bu şahıs başka birisine 5 bin liraya kiraya vermiş, üstelik bir yıllık kirayı da peşin almış." şeklinde konuştu.

Sahibi olduğu eve gidince hayatının şokunu yaşadı: Evi ikinci kez kiralanmış!

Rauf Karancı, "Evi kiralayan şahıslara sorduğumda emlakçı aracılığı ile bulduklarını, eski kiracının kendisini ev sahibi gibi göstererek kontrat imzaladığını ve yıllık kirayı ile emlakçı komisyonunu peşin ödediklerini söylediler" diyerek, hem kendisinin hem de evi kiralayanın mağdur olduklarını belirtti.

Elinde S.B. ile daha önce yaptıkları kira kontratı ve tahliye taahhütnamesi bulunan ev sahibi Rauf Karancı "İnsanlar da mağdur oldu, ben de mağdur oldum. Emlakçıdan ev kiralanması kontrat imzalanması normal bir durum. Karşı tarafın şüphelenmemesi gayet doğal, ancak emlakçının bu durum karşısında uyarması ve tapu senedini, Dask belgesini görmesi gerekiyordu. Böyle durumlar yaşanıyor artık kimsenin kimseye güveni kalmadı, gerekli yerlere başvurularımı yapacağım. Eski kiracım hakkında suç duyurusunda bulunacağım kimse mağdur olmasın." ifadelerini kullandı.

Kiracılar da ev sahipleri de dikkat etsin

Marmaris'te 15 senedir emlak sektöründe faaliyet gösteren gayrimenkul firması yetkilisi Secattin Aytan ise, "Kiracının oturduğu evde sadece kendisi oturabilir, bir başkasına kiralaması kesinlikle yasal değil. Bizler ev sahibi ile kiracıyı tanıştırıp kira kontratlarını, taahhütnamelerini yapıyoruz. Kiracının ev sahibinden kontratı ve evin Dask belgesini alarak elektrik, su gibi faturalarını üzerine alması, ikamet belgesi almak için bağlı bulunduğu muhtarlığa giderek kaydını yaptırmasını, emniyet birimlerine bildirilmesi gerektiğini belirtiyoruz. Ev sahibi kiraya vereceği evin eskiden tapu senet örneği istenirdi, şimdi Dask belgesi evin onun olduğunu belgelediği için yeterli oluyor" bilgilerini aktararak, her iki tarafın da bir kayba uğramaması için belgelerin dikkatli bir şekilde kontrol edilmesi gerektiğini ifade etti.

Sahibi olduğu eve gidince hayatının şokunu yaşadı: Evi ikinci kez kiralanmış!

Bu olay emlakçı hatası

Gayrimenkul danışmanı olan Aytan, "Rauf Karancı'nın başına gelen talihsizlikte emlakçı arkadaşımızın dikkatsizliği, her sahibiyim diyenin evini belgelerini görmeden kiraya vermiyoruz. Bu tamamen polisiye bir olay olmuş" şeklinde konuşarak, bu işi yapan diğer vatandaşlara da bu hususta uyarılarda bulundu.

Kiracısı S.B.’nin kendisini dolandırdığını öne süren Karancı da eski kiracısıyla irtibat kurmaya çalıştığında sürekli olarak kendisinden kaçtığını, kiraya veren emlak firması ile iletişime geçtiğinde bir karmaşa yaşandığını ve zararının onarabileceğini söylediklerini aktardı. Ev sahibi Rauf Karancı evine yerleşen ailenin herhangi bir mağduriyet yaşamaması adına elinden geleni yaptığını, yeni kontrat yaparak tekrardan aynı kişiye bir senelik kiraya vereceğini fakat gelecek yıllar adına kimseye güveninin olmadığını aktardı. 

Tarık Bulduk
tarikbuldk@gmail.com
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal