Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır?

Cinsel birleşme esnasında ağrı hissi olarak isimlendirilen vajinusmus, genellikle ilk cinsel birleşme esnasında meydana geliyor. Toplumda vajinismusun görülme oranı çok yüksektir.Peki, vajinusmus tedavisi nasıl yapılır? Detaylar haberimizde...

17.04.2021-16:32 - (Son Güncelleme: 16.09.2021-12:00)

Cinsel birleşme esnasında ağrı hissi olarak isimlendirilen vajinusmus, genellikle ilk cinsel birleşme esnasında meydana geliyor. Toplumda vajinismusun görülme oranı çok yüksektir. 

Vajinismus cinsel terapi sayesinde tedavi edilebiliyor. Bunun için en önemli etkenlerden biri erken dönemde uzman desteği almak. Peki, vajinusmus tedavisi nasıl yapılır?

HER 10 KADINDAN BİRİNİ ETKİLİYOR!

Vajinismus partnerlerin birleşme anında bilinçdışı bir biçimde gerçekleşir. Yapılan araştırma sonuçlarına göre, Türkiye’de vajinusmus görülme oranı % 10 olarak açıklanmıştır. Her 10 kadın bireyden biri vajinismus sebebiyle cinsel birleşme yaşayamamaktadır. Vajinismus birliktelik anında panik atak benzeri bir durum ile kendini gösterebilir.  

Psikolojik kaygılar ve yanlış inanışlar vajinusmusun en yaygın sebebidir. Kız çocuklarına dayatılan bu yöntem ile de bilinçaltına kodlanan; ''Cinsellik kötüdür, kızlık zarı çok değerlidir ve korunması gerekir'' fikirleri bu sorunun ortaya çıkıp travmatik bir olaya dönüşmesine ortam sağlamaktadır. 

Vajinismusa sebep olan diğer etkenler: Cinsel bilgi eksikliği, utanma, cinsel duygulardaki baskılanma, çocukluk döneminde yaşanan travmatik olaylar vb.

VAJİNİSMUS TEDAVİSİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

- Cinsel terapiye partnerlerin birlikte katılması daha başarılı sonuçlar doğurur.

- Cinsel terapi planına aksatılmadan devam edildiği durumlarda hızlı bir iyileşme süreci meydana gelir. 

- Cinsel tedavide amaçlanan, cinsel birlikteliğin hazlı ve devamlılığının sağlanmasıdır.

- Uygulanan cinsel terapi kişiye özgü olmalıdır.

- Tedavide partnerlere doğru sorular sorarak onları tanımak çok önemlidir.

- Tedaviyi uygulayan uzman tarafından cinsel eğitim sağlanmalıdır.

- Tedavi de nefes gevşeme egzersizlerine de yer verilmelidir.

- Tedavi uygulanan kişinin yanlış bilgilerden kurtulması sağlanmalıdır.

İLİŞKİLİ İÇERİKLER
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal