Türkiye'ye Neden Turkey Deniyor?

Made in Turkey ibaresi artık tarih oldu ve isim değişikliğine gitti. Türkiye'ye Turkey denmesi uzun zamandır halk tarafından tartışılıyordu. Peki, Made in Turkey ne demek? Made in Turkey ne anlama geliyor?

04.12.2021-10:26 - (Son Güncelleme: 18.01.2022-17:29)Türkiye'ye Neden Turkey Deniyor?

90lar ve 2000ler başında çocuk ve yetişkin olan bireyler Made in Turkey lafıyla büyümüş, sürekli bu kelime tamlamasını espri niteliğinde söyleyip durmuştu. Korumacı ekonomi anlayışından liberal ekonomiye geçiş sonucu ihracatın Türkiye’de gelişmesiyle birlikte bu söz de hepimizin aklının derin kuyularında yer etti. Şimdi, bu isim değişiyor. Yerelciliğin dünya genelinde yükselmesi sonucu Turkey ibaresi de değişiyor. Turkey, Turkei, Turquie artık tarihe karışmış durumda.

RESMİ GAZETEDE YAYINLANDI

Resmi Gazete’de yayınlanan genelgeye göre Made in Turkey’deki Turkey yerine artık Türkiye kullanılacak:

Türkiye Cumhuriyeti Devleti; binlerce yıllık devlet geleneğinin ışığında, kadim Türk milletine yakışır, nitelikli ve değerli çalışmalar gerçekleştirerek milletimizin kültür ve değerlerini muhafaza etmeyi ve yüceltmeyi temel görevlerinden biri olarak kabul etmiştir.

Yurt içi ve yurt dışında bu anlayışla sürdürülen çalışmalarda; Türk milletinin köklü̈ tarihinden gelen değerlerine büyük bir özen gösterilerek, 'Türkiye' markası ulusal ve uluslararası mecrada ülkemizin çatı markası olarak kabul edilmiştir.

Türkiye' ibaresi Türk milletinin kültür, medeniyet ve değerlerini en iyi şekilde temsil ve ifade etmektedir. Bu kapsamda· ihraç ürünlerimizde 'Made in Turkey'' yerine 'Made in Türkiye' ibaresi kullanılmaya başlanarak, ülkemizin uluslararası ticarette gururu olan ürünlerimiz 'Türkiye' ibaresi ile tanıtılmış ve tüm dünya ile buluşturulmuştur. Bundan sonra da her alanda Devletimiz ve milletimizin binlerce yıllık birikiminin '-Türkiye' markası altında temsili hedeflenmektedir.

Bu çerçevede, 'Türkiye' markasını güçlendirme çalışmaları kapsamında; başta diğer devletler ve uluslararası kurum ve kuruluşlarla resmi ilişkilerde olmak üzere, her türlü̈ faaliyet ve yazışmalarda 'Turkey', 'Turkei', 'Turquie' vb. ibareler yerine 'Türkiye' ibaresinin kullanımı konusunda gerekli hassasiyet gösterilecektir."

MADE IN TURKEY NE DEMEK?

Made in Turkey Türkiye’de yapıldı anlamına gelmektedir ve Türkiye’nin yurt dışına ihraç ettiği ürünlerin ambalajlarında, üstlerinde bulunmaktadır. Sadece Türk malları değil, Türkiye’de  üretilen yabancı markaların ürünleri üzerinde de Made in Turkey ibaresi bulunmaktadır.


TURKEY NE DEMEK?

Her ülkenin ismi farklı dillerde değişiklik gösterebilmektedir. Türkiye’nin adı da İngilizceye Turkey olarak geçmiştir. Almancadaki adı Turkei’dır. Turkey aynı zamanda İngilizcede hindi demektir.

TÜRKİYE’YE NEDEN TURKEY DENİYOR?

Hem Türkiye’ye hem de hindiye Turkey denmesi üzerine birçok fikir bulunmaktadır ama aralarında bir tanesi en çok tercih edilenidir. Hindiler, Amerika keşfedilmeden önce kıtada uzun zamandır varlığını sürdürüyordu. Keşiften sonra hindiler Avrupa ile tanıştırıldı. Tanıştırıldıktan sonra bütün kıtaya yayıldı. Hindiden önce Avrupa’da en yaygın kuş türü Osmanlı topraklarına ait olan Batı Afrika ve Anadolu üzerinden getirilen Hint tavuğudur. Uzun süre bu iki kuşu birbiriyle karıştıran Avrupalılar, uzun süre iki kuşu da Turkey olarak adlandırdı.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal