Tetik Parmak Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir?

Prof. Dr. Şenay Özdolap, akıllı telefonların ve klavyelerin bilinçsiz bir şekilde çok kullanılmasının başparmaktaki tetik parmak hastalığı riskini artırdığının önemini vurguladı. Detayalar haberimizde...

14.05.2019-16:45 - (Son Güncelleme: 29.11.2021-17:20)Tetik Parmak Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir?

Akıllı telefonların kullanımı birçok sağlık problemini de beraberinde getiriyor. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şenay Özdolap, akıllı telefonların ve klavyelerin bilinçsiz bir şekilde çok kullanılmasının başparmaktaki tetik parmak hastalığı riskini artırdığının önemini vurguladı.

Prof. Dr. Şenay Özdolap, tetik parmak hastalığının parmakların bükülmesinde zorlanma ve kilitlenme durumu olduğunu dile getirdi. Tetik parmağın sık karşılaşılan bir durum olduğuna vurgu yapan uzman isim, parmaklarda hareket güçlüğü, fonksiyon kaybı ve ağrıya yol açtığı için yaşam kalitesini olumsuz şekilde etkilediğini söyleyerek şunları söyledi: "Parmaklarda fonksiyon sağlayan tendonların ve tendon kılıfının inflamasyonu ve kalınlaşması sonucu tendonun kayması ve hareketi engellenir. Tendonlar, kasların kemikler ile bağlantısını sağlayan, kas kuvvetini kemiğe aktaran özelleşmiş yapılardır" dedi.

TETİK PARMAK HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELER?

Uzman isim, tetik parmağın anlaşılır bulguları olduğunu söyleyerek, şunları kaydetti: "Parmaklarda gerginlik hissi ve tutukluk, sabah uyandığında parmaklarda tutukluk ve şişlik, parmakta ağrı, parmak bükme sırasında ağrı ve kilitlenme, avuç içinde parmaklarda nodül, parmakları hareket ettirirken tık diye bir atma sesinin olması, tetik parmağın belirtileri arasındadır"

EN SIK BAŞPARMAKTA GÖRÜLÜYOR!

Tetik parmak hastalığının en sık başparmakta görüldüğünü aktaran Özdolap, tetik parmak hastalığının genellikle 40 ila 60 yaşları arasında ortaya çıktığını söyledi.


Özdolap, hastalığın kadınlarda görülme oranının erkeklere oranla daha fazla olduğunu belirterek şunları kaydetti: "Diyabet, tiroid hastalıkları, gut ve romatoid artrit gibi hastalıklar tetik parmağa neden olabilir. Çiftçiler, sanayi çalışanları, müzisyenler gibi parmak ve başparmak hareketlerini tekrarlayarak meslek icra eden kişilerde görülür. Ayrıca, avuç içine darbe ve tendon enfeksiyonları da tetik parmak sebebi olabilir. Hiçbir nedene bağlı olmadan da gelişebilir. Özellikle günümüzde akıllı telefonların, klavyelerin bilinçsiz ve çok kullanılmasıyla başparmaktaki sıklığı artmış durumda. Akıllı telefonların daha kontrollü kullanılması, bu noktada çok önemli. Özellikle gençlerin kullanımını günde en fazla 3 saat olacak şekilde kısıtlamakta fayda var. Özellikle hobi ve sosyal medya için kullanıyorsa, parmaklarını korumak adına kısıtlamakta fayda var."

TETİK PARMAK HASTALIĞI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Tetik parmak tedavisinin cerrahi dışı ve cerrahi olarak ikiye ayrıldığının altını çizen Özdolap, "Tedavinin amacı, ağrıyı gidermek ve parmaklara yeniden fonksiyon kazandırmaktır" dedi.

Cerrahi dışı tedavinin atelleme ve tendon kılıfına kortikosteroid enjeksiyonu olduğunu söyleyen Özdolap, şunları aktardı: "Bu tedaviyle başarı şansı yüzde 60 ila 90 oranındadır. 3 hafta atelleme yapılır. Bu süre içerisinde tam ve tekrarlayıcı yumruk yapılması kısıtlanır. Cerrahi dışı tedaviden fayda görmeyenler için cerrahiyle tendon gevşetme yapılır. Cerrahiden sonra nadiren de olsa tetik parmak tekrarlanabiliyor, başka parmaklarda olabiliyor ama çoğu zaman cerrahi dışı tedaviden fayda görmeyen hastalar, cerrahi tedaviden fayda görür durumda."

Uzman isim tetik parmak hastalığı olanların ellerini dinlendirmeleri ve el egzersizlerini düzenli yapmalarının önemli olduğunu sözlerine ilave ederek açıklamasını sonlandırdı.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal