22 Mart 2018
  • Istanbul
  • Ankara
  • Izmir 10°
İmsak 05:32
Güneş 06:58
Öğle 13:17
İkindi 16:42
Akşam 19:24
Yatsı 20:44
BIST117.651
Dolar3,9258
Euro4,8136
Altın167,415

Yüzde Yüz Yerli Elektrikli Motor Üretildi

Pamukkale Üniversitesi araştırmaları sonucunda yüzde yüz yerli ve verimi yüksek elektrikli motorlar üretmeyi başardı.

Yüzde Yüz Yerli Elektrikli Motor Üretildi

Pamukkale Üniversitesinden (PAÜ) yapılan yazılı duyuruda, üniversite tarafından elektrik motoru tasarlandığı, böylece hem enerji tasarrufu hem de döviz kazancı sağlanacağı bildirildi.

Duyuruda düşüncelerini beyan eden Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Elektrik Makineleri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yusuf Öner, ülkenin ürettiği enerjinin yarısının sanayideki elektrik motorları tarafından tüketilmekte olduğu kanaatine vardı.

Türkiye'de kullanılan motorların hemen hemen hepsinin düşük verimli olduğunu ifade eden Öner, şunları da ekledi:

"Çok enerji harcamasına rağmen daha az iş çıkarmaktadır. Bu sonuçtan yola çıkarak ülkemizin yüksek verimli elektrik motorlarına ihtiyacı olduğu kesindir. Yüksek iş çıkartabilecek motorlar kullanarak ülke genelinde yüksek miktarlarda enerji tasarrufuna olanak sağlanabilir. PAÜ olarak bu mevzu üzerinde 17 senedir süregelen projelerimiz var. Bu projelerimiz sonucunda günümüzde ülkemizde üretimi olmayan 'IE4' iş görürlük sınıfında sanayide kullanılacak bir motor tasarlayarak modelini ürettik. Tasarladığımız ve modelini gerçekleştirdiğimiz motorumuz piyasada 'senkronrelüktans motor' olarak anılmakta ve yüksek işgörürlülüğe sahiptir. Kendi imkanlarımızla ürettiğimiz motorumuzun araştırma ortamında yapılan sınavları sonucunda "IE4" verimlilik klasında olduğunu herkese gösterdik."

Son Dakika Teknoloji Haberleri için aşağı kaydırın.

 

Diğer Teknoloji haberleri