TEKNOFEST'te Tarihi An! Adeta Büyüledi

Dünyanın en büyük teknoloji etkinliği olan TEKNOFEST başladı. Bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilen dev organizasyonda yapılan gösteri, TEKNOFEST tarihi an olarak adlandırıldı.

26.09.2021-13:16 - (Son Güncelleme: 29.09.2021-18:19)TEKNOFEST'te Tarihi An! Adeta Büyüledi

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde, Türkiye’nin önde gelen teknoloji şirketleri, kamu, medya kuruluşları ve üniversitelerinin de olduğu 72 paydaş kurumla birlikte düzenlenen TEKNOFEST başladı. 

20 yıl önce bir tane bile yerli hava aracı olmayan Türkiye'nin 5 farklı yerli hava aracı aynı anda havada gösteri gerçekleştirdiler. Bu tarihi anlar seyircisini büyüledi. 

5 FARKLI HAVA ARACI AYNI ANDA HAVADA

İnsansız hava araçlarının hava araçlarıyla aynı karede gösteri yaptığını belirten Bayraktar, ''20 yıl öncesinde sorulacak olsa bu eserleri dünyada kim yapar?' diye 'yabancılar yapar' diye cevaplar verirdik.'' şeklinde konuştu.

İnsansız hava araçlarının hava araçlarıyla aynı karede gösteri yaptığını belirten Bayraktar,''Burada en önemli husus şu bu araçların büyük bir kısmı tümüyle Türk mühendislerinin milli ve özgün tasarımı araçlar. 4 yıldır TEKNOFEST düzenleniyor. TEKNOFEST'in kalbi de yarışmalarımız. Biz istedik ki, sadece savunma sanayi alanındaki eserler değil, tüm diğer sivil alanlarda da ülkemizin eserleri olsun.'' dedi.

TEKNOFST'TEKİ BU BAŞARI TÜRKİYE İÇİN GURUR

Türkiye'nin elde ettiği gelişimle ve başarılarla gurur duyduğunu aktaran Bayraktar ''Kulağımıza geliyor dünyada bazı teknoloji yarışmalarında birincilikler, ikincilikler ve üçüncülükler geldi. Bunu bir teknoloji ekosistemi olarak düşünecek olursak bu atılan tohumlar artık yavaş yavaş yeşermeye başladı. Bu bizim için en büyük gurur diyebilirim.'' ifadelerini kullandı. 

20 SENE ÖNCE CEVABIMIZ FARKLI OLURDU

Bayraktar konuşmasını ''20 sene öncesine dönecek olsak 'bu eserleri dünyada kim yapar?' diye sorulacak olsa 'yabancılar yapar' diye cevaplar verirdik. Ama artık biz bir alana ilgi duyduk, dünyanın ve milletimizin faydasına olacak şekilde dünyanın en iyisini yaparız diyen genç kardeşimiz olduğunu görüyoruz" şeklinde sürdürdü.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal