Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, açıkladı: 'Ekim alanlarının boş kalmasına izin vermeyeceğiz!'

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, katıldığı bir toplantıda boş arazilerin kullanımına teşvik için kararları açıkladı. Son 1 yıl boyunca boş kaldığı tespit edilen arazilerin ekilmesi sağlanacak. Ekimlerin sağlanabilmesi için arazi sahibine teşvik olarak kira ödemesi yapılacak. Böylece miras yoluyla arazi sahibi olup, toprakla ilişkisi olmayan kişiler ve tarlayı işleyenler ek gelire sahip olacak.

02.07.2022-16:15 - (Son Güncelleme: 02.07.2022-16:15)

Son 1 yıl ekim yapılmadığı tespit edilen arazilerin ekilmesini teşvik amacıyla arazi sahibine kira ödemesi yapılacak. Şu anda 3,5 milyon hektar civarında ekilmeyen arazi bulunmakta. Tarıma elverişli olan toprak büyüklüğü 38 milyon hektar seviyesinde olduğu göz önünde bulundurulduğunda, yaklaşık yüzde 10’luk ekilebilir alanın boş durduğu görülüyor.

Kira ödemesi yapılacak

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, katıldığı bir toplantıda boş arazilerin kullanımına teşvik için  kararları açıkladı. Son 1 yıl boyunca boş kaldığı tespit edilen arazilerin ekilmesi sağlanacak. Ekimlerin sağlanabilmesi için arazi sahibine teşvik olarak kira ödemesi yapılacak. Böylece miras yoluyla arazi sahibi olup, toprakla ilişkisi olmayan kişiler ve tarlayı işleyenler ek gelire sahip olacak.

Kira ödemesi yapılacak

“Ekim alanlarının boş kalmasına izin vermeyeceğiz”

Ekim alanlarının boş kalmasına izin vermeyeceklerini ifade eden Bakan Kirişci, “Mirasçılar arasındaki uyuşmazlık ya da kırsaldan kente göç nedeniyle ekim alanlarının boş kalmasına izin vermeyeceğiz. Kullanım hakkıyla mülkiyet hakkını birbirinden ayıracağız. Ola ki belki bir mazereti sebebiyle bir yıl o tarla, o bağ, bahçe boş kalmış olabilir ama bunun ikinci, üçüncü yıldan itibaren boş kalmasına izin vermeyeceğiz. Bir rayiç kira bedeli üzerinden o vatandaşlarımızı da mağdur etmeden, onun yanı başında üretim faaliyetinde bulunan vatandaşımıza ‘burayı ekip biçin’ diyeceğiz. Böylelikle atıl olan alanlarımızın üretime kazandırılmasını sağlamış olacağız.

Ertuğ Güveniş
ertugguvenıs@outlook.com
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal