Taliban, Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu'nun Daveti Üzerine Türkiye'ye Geliyor!

Taliban hükümetinin, ABD’li yetkililer ile Katar’ın başkenti Doha’da yaptığı yüz yüze görüşmenin ardından şimdi de Türkiye’ye geliyor. Türk yetkililer ile yüz yüze görüşecek Taliban heyetini Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu ağırlayacak.

14.10.2021-11:19 - (Son Güncelleme: 14.10.2021-11:59)

Taliban hükümetinin, geçen hafta ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price ve ABD’li yetkililer ile Katar’ın başkenti Doha’da yaptığı yüz yüze görüşmenin ardından şimdi de Türkiye’ye geliyor. Türk yetkililer ile yüz yüze konuşacak Taliban heyetini Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu ağırlayacak. Afganistan'daki Taliban hükümetinin Dışişleri Bakan Vekili Emirhan Muttaki, bugün Türkiye'de görüşmelerde bulunacak.  Afganistan'da yönetimi ele geçiren Taliban ile Türkiye arasındaki görüşmeler devam ediyor. Taliban cephesinden yapılan açıklamaya göre; Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun daveti üzerine bugün, Afganistan Dışişleri Bakanı Emirhan Muttaqi başkanlığındaki üst düzey bir heyet Türkiye'ye gelecek. Taliban yönetiminin Türkiye'ye gelecek heyetinde yer alan isimler şu şekilde; Dışişleri Bakanı Amir Khan Muttaqi, Enformasyon ve Kültür Bakanı Molla Hayrullah Hayrhva, İstihbarat Başkanı Molla Abdulhak Vasık, İçişleri Bakan Yardımcısı Mevlevi Nur Celal Celali, Siyasi Ofis Üyesi Mevlevi Şahabeddin Dilaver, Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Muhammed Suheyl Şahin, Kıdemli Taliban yöneticisi Hacı Muhammed İbrahim, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abdulkahhar Belhi.

TALİBAN'DAN MESAJ

Afganistan’da yönetimi ele geçirdiğinden beri birçok ülke lideri ile görüşme yapan Taliban hükümeti, Türkiye ile sürekli iletişim halindeydi. Taliban heyeti, Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu’nun daveti üzerine ülkemize gelecek. Taliban geçici hükümetinin Dışişleri Bakanı Vekili Emirhan Muttaki, daha önceki açıklamalarında Türkiye ile iyi ilişkiler kurmak istediklerini belirtmişti. Türk makamlarıyla irtibat halinde olduklarını dile getiren Muttaki, ''Türkiye'den beklentimiz Afganistan halkının yanında olması ve Afganistan'ın altyapı çalışmalarına, özellikle Kabil havalimanının yeniden inşa edilmesi konusunda yardım etmesi. Bu konularda Türkiye ile irtibat halindeyiz. En yakın zamanda görüşmelerimiz sonuçlanabilir'' ifadelerini kullanmıştı.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal