Taliban, Dünya Sağlık Örgütü(WHO) Direktörünü Ağırladı

Dünya Sağlık Örgütü(WHO) Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Afganistan’ın başkenti Kabil’de bulunan Vezir Akbar Khan Hastanesini ziyaret etti.

21.09.2021-17:15 - (Son Güncelleme: 21.09.2021-17:43)Taliban, Dünya Sağlık Örgütü(WHO) Direktörünü Ağırladı

Dünya Sağlık Örgütü(WHO) Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Talibanile görüşmek üzere geldiği Afganistan'ın başkenti Kabil’de çeşitli temaslarda bulundu. Ekibi ile birlikte başkent Kabil'de bulunan Vezir Akbar Khan Hastanesini ziyaret etti.

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ(WHO) AFGANİSTAN'DA İNCELEMELERDE BULUNDU

Dünya Sağlık Örgütü Direktörü Ghebreyesus, ziyaret esnasında “Afganistan'ın sağlık sisteminde ekipman, ilaç ve personel eksikliği yaşanıyor” diyerek sağlık sorunlarının giderilmesi, çalışanların maaşlarının ödenmesi ve beyin göçünün önlenmesi için maddi fona ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Sağlık sisteminin her zaman devam etmesi gerekiyor. Afganistan'ın sağlık sistemi çökerse, durum kötüleşecek ve daha birçok hayat kaybedilecek. Bunun olmasını birlikte önleyebiliriz” dedi.

Dünya Sağlık Örgütün tespitine göre, sağlık hizmetlerinde yaşanan sorunlar sonucu ülkede en az 2 bin 300 sağlık tesisleri hizmet dışı ile karşı karşıya.

Taliban’ın basın sözcüsü Zabihullah Mujahid, bugün düzenlediği basın toplantısında ülkedeki sağlık sektöründe yaşanan sorunlarına değinerek Özbekistan, Pakistan, BAE ve Katar'ın Afganistan'a ilaç ve tıbbi destek gönderdiğini dile getirmişti.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal