Sözcü Aksoy: 'Akdeniz’de Gerginliği Arttıran Taraf Türkiye Değil, Yunanistan’dır'

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, 'Akdeniz’de gerginliği arttıran taraf Türkiye değil, Yunanistan’dır. Asırlar boyunca Türk hakimiyetinde bulunan Akdeniz’den ülkemizi dışlamaya çalışmak kimsenin haddine değildir' ifadesini kullandı.

10.08.2020-20:39 - (Son Güncelleme: 10.08.2020-20:47)Sözcü Aksoy: 'Akdeniz’de Gerginliği Arttıran Taraf Türkiye Değil, Yunanistan’dır'
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’nın Oruç Reis’in çalışmalarıyla ilgili 10 Ağustos tarihli açıklaması ile ilgili soruyu yanıtladı. Sözcü Aksoy, Oruç Reis araştırma gemisinin Birleşmiş Milletler'e bildirdiği kıta sahanlığı içinde ve Türkiye’nin 2012'de TPAO’ya verdiği ruhsat sahaları dahilindeki, Temmuz ayı için planlanan sismik araştırma çalışması, Cumhurbaşkan Erdoğan'ın talimatıyla bir müddet önce ertelendiğini bildirdi.

Aksoy, Almanya ve AB’nin ricasıyla diplomasiye şans vermek ve diyalog kanallarını tekrar hareketlendirmek yaptığımız bu iyi niyet jesti karşılık bulmadığının altını çizerken , şu ifadeleri kullandı:

'Yunanistan diyalog konusunda samimi ve dürüst olmadığını 6 Ağustos 2020 tarihinde Mısır ile yaptığı korsan anlaşma ile ortaya koymuştur. Bu anlaşma ile ülkemizin ve Libya’nın Doğu Akdeniz’deki kıta sahanlığı ihlal edilmiştir. Bu gelişme üzerine Oruç Reis gemimiz, evvelce planlanan sismik araştırma faaliyetine bugün itibariyle başlamıştır. Yunanistan’ın faaliyetimize itiraz etmesinin hiçbir hukuki dayanağı yoktur. Daha önce defaatle dile getirdiğimiz üzere, Meis Adası başta olmak üzere, bölgedeki Yunan adalarının Türkiye’nin kıta sahanlığını kesmesi uluslararası hukukun temel ilkesi olan hakkaniyet ilkesine aykırıdır. Türkiye gösterdiği iyi niyete bir kez daha karşılık bulamamış olmasından hareketle, uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarını kullanmayı sürdürecek ve daha önceden yapılan planlama çerçevesinde faaliyetlerine kararlılıkla devam edecektir. Akdeniz’de gerginliği arttıran taraf Türkiye değil, Yunanistan’dır. Asırlar boyunca Türk hakimiyetinde bulunan Akdeniz’den ülkemizi dışlamaya çalışmak kimsenin haddine değildir. Akdeniz’in 'tek sahibi benim' anlayışıyla hareket edenler hüsrana uğrayacaktır. Türkiye kendisine karşı oluşturulan şer ittifaklarını yerle yeksan edecek kudret ve kararlılık ile imkan ve kabiliyetlere sahiptir.'

Sözcü Aksoy, bölgedeki askeri varlığının, herhangi bir gerilime yol açma hedefi taşımamakta olup, tamamen, gereken durumda resmi savunma hakkını kullanmaya yönelik olduğunu ve sivil bir gemimize askeri müdahale yapılmasına tabiatıyla izin verilmeyeceğini belirtti.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR