Son Dakika: Erdoğan 2021 Unesco Ahi Evran Esnaf Buluşması'nda Konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2021 Unesco Ahi Evran Esnaf Buluşması'nda konuştu.

16.09.2021-15:06 - (Son Güncelleme: 16.09.2021-17:02)Son Dakika: Erdoğan 2021 Unesco Ahi Evran Esnaf Buluşması'nda Konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2021 UNESCO Ahi Evran Anma Yılı programı kapsamında Kırşehir'de esnaf buluşmasında önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, fahiş fiyatlar ve enflasyon ile ilgili çok net ifadeler kullandı.

Erdoğan, çiftçilerin merak içinde beklemiş olduğu şeker pancarı alım fiyatının ton başına 420 TL olduğunu ifade etti. Geçtiğimiz yıla oranla yüzde 25 artış yaşandı. Fahiş fiyatlara engel olunacağını ve enflasyonun da aşağı çekileceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, muhalefeti eleştirerek Neşet Ertaş'ın, Kendi kendisinden utanmayan yeryüzünde kimseden utanmaz' sözleriyle tepkisini ortaya koydu.

2021 UNESCO AHİ EVRAN ESNAF BULUŞMASI'NDA AÇIKLAMALAR YAPTI

Ahi Evran Yılı ile ilgili önemli açıklamalar yapan Erdoğan, 'Ahi Evran'ın 850'nci doğum yılının 2021 yılı programına UNESCO tarafından alınması çok isabetli olmuştur. Hoca Ahmet Yesevi dergahında yetişen Ahi Evran Anadolu'ya gelmiş, bir süre Kayseri ve Denizli'de kaldıktan sonra Kırşehir'e gelmiş ve burada vefat etmiştir. Gönül hazinelerimizin insanlığın şifası için 2021 senesini Ahi Evran yılı ilan ettik. Bu sene aynı zamanda Yunus Emre ve Hacı Bektaş Veli yılıdır.' ifadelerine yer verdi.

ERDOĞAN AHİLİK TEŞKİLATI HAKKINDA KONUŞTU

Erdoğan, Ahilik teşkilatından bahsettiği konuşmasında, 'Kardeşlerim, ecdadımız dünyada fetih kabiliyeti yanında devlet kurma yeteneği konusunda da maruftur. Er meydanlarında şehit ve gazilerimizin fedakarlıkları ile kazandığımız zaferleri Yunus Emreler ile, Ahi Evranlarla, Hacı Bektaşlarla kalıcı hale getirdik. Ahilik teşkilatı asırlarca bu topraklarda ticaret ve dayanışmanın belkemiği olmuştur.' şeklinde konuştu.

2053 ve 2071 VİZYONUNA VURGU YAPTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2053 ve 2071 hedeflerini işaret eden konuşmasında önemli noktalara değindi. Erdoğan, 'Millet olma bilincini bu şekilde canlı tutacağız. Vizyonlarımızı bu şekilde genişleteceğiz. Hedeflerimizi bu şekilde büyüteceğiz. İşte bunun için 2023 hedefleri diyoruz, 2053 vizyonu, 2071 vizyonu diyoruz.' ifadelerini kullandı.

Erdoğan, Ahi Evran'ın Mevlana döneminde, Hacı Bektaş döneminde yaşadığını belirterek, 'Mevlana'ya siz ne yaparsınız diye sormuşlar, 'Allah deyip döneriz' demiş. Hacı Bektaş, 'Allah der dururuz' demiş. Ahi Evran'a da aynı soruyu sormuşlar, Ahi Evran, 'Allah der çalışırız' demiş. Bu cevapların hepsi de aynı menzile giden üzerine uzun uzun düşünülmesi gereken bir hikmeti işaret ediyor. Mesela demiri döven bir zanaatkar o demir ile birlikte nefsini de terbiye eder. Deriyi, ağacı işleyen bir zanaatkar Rabb'ine olan şükrünü de nakşeder. Esnaf aynı zamanda bir muhitin gözü, kulağı, hamisi, yol göstericisidir.' dedi.

SALGINDAN EN FAZLA ETKİLENENLERİN BAŞINDA ESNAFLAR VE TİCARET ERBAPLARI GELİYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'de ailesinde esnaf olmayan neredeyse kimsenin olmadığını söyleyerek, 'Bugünkü sanayicilerimizin, işadamlarımızın hikayesi bir dükkandan başlar. Esnafımızı, milletimizin emaneti, bugün ve yarınımızın teminatı olarak görüyoruz. Rızık Allah'tandır diyen, dükkanını, atölyesini açan esnaf rızkın kimin elinden geleceğini seçmez.' dedi.

Erdoğan, devirler geçmesine, dünyanın değişmesine rağmen, değişmeyecek olanın biz, birliğimiz, dirliğimiz, kardeşliğimiz, dayanışmamız olduğunu vurgulayarak, 'Bu millet ne imtihanlardan geçti, ne badireler atlattı. Bizi çimento gibi birbirimize kenetleyen kardeşliğimiz sayesinde her şeyin üstesinden geldik. Büyük ve güçlü Türkiye'nin inşasını birlikte gerçekleştireceğiz. Dünyayı sarsan, ekonomik açıdan tüm ülkelere darbe vuran bir salgın ile mücadele ediyoruz. Bu salgın tüm dünya gibi bizi de etkiledi. En çok etkilenenlerin başında esnafımız ve ticaret erbabımız geliyor. Maliyeti bir yana, can kayıplarımız canımızı, yüreğimizi yakıyor.' şeklinde konuştu.

SALGIN DESTEKLERİNİ ANLATTI 

Erdoğan koronavirüs sürecinde yapılan yardımları tek tek anlattı: 'Salgının esnafımızın üzerindeki yükünü hafifletmek için önlemler aldık. Ekonomik İstikrar Kalkanı paketimizi devreye aldık. Kredi ve kefalet kooperatifi ortağı esnafımızın borçlarını 2 sene erteledik.2020'de esnafın kullandığı kredi miktarı 43 milyar TL, kredi kullanan esnaf sayısı 985 bine yaklaştı. Kapanma tedbirleri sürecinde yaşanan kayıpları karşılamak için 4.3 milyar TL'lik ödeme yaptık.' dedi.

ENFLASYON VE FAHİŞ FİYAT MESAJI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, enflasyon ve fahiş fiyatlara ilişkin net mesajlar vererek, 'Aldığımız tedbirlerle dünyada en büyük büyüme oranlarına biz ulaştık, ihracatta rekor üstüne rekor kırıyoruz. Kimi ülkeler gibi kenarda hazır paramız olmamasına rağmen bu başarıları yakaladığımıza özellikle dikkat çekmek istiyorum. Fahiş fiyat artışlarının önüne geçeceğiz, enflasyonu da düşüreceğiz.' dedi.

ŞEKER PANCARI ALIM FİYATINI AÇIKLADI

Erdoğan, şeker pancarının alım fiyatını bu yıl için ton başına 420 TL olarak açıkladı. Yüzde 25'lik bir artış yaptıklarını belirtti.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal