Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Engelli Öğretmen Ataması ve Engelsiz Vizyon 2030 Tanıtım Toplantısı'nda Konuştu!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Engelli Öğretmen Ataması ve Engelsiz Vizyon 2030 Tanıtım Toplantısı'nda önemli açıklamalarda bulundu.

03.12.2021-15:00 - (Son Güncelleme: 03.12.2021-17:50)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Engelli Öğretmen Ataması ve Engelsiz Vizyon 2030 Tanıtım Toplantısı'nda konuşuyor.

Konuşmasına toplantıya katılan kişileri selamlayarak başlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bugünkü ile birlikte hükümetlerimiz döneminde engelli ataması toplamda 63 bin 87'ye ulaşmış bulunuyor." dedi. Konuşmasına Öğretmenlik Meslek Kanunu'nu ile devam eden Başkan Erdoğan konu ile ilgili şu sözleri söyledi; "Hazırlıklarını tamamladığımız Öğretmenlik Meslek Kanunu'nu inşallah çok kısa sürede Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin takdirine sunacağız. Böylece öğretmenlerimizi ülkemiz tarihinde ilk kez kapsamlı, yenilikçi ve bütüncül bir meslek kanuna kavuşturacağız."

750 ENGELLİ ÖĞRETMEN ATAMASI YAPILACAK

Konuşmasının ilerleyen kısımlarında engelli öğretmenler hakkında konuşan Başkan Erdoğan, konu hakkında yaptığı açıklamalara şu şekilde devam etti; "Bugün dünya engelliler gününü vesile kılarak, 750 engelli öğretmenimizin de atamasını gerçekleştiriyoruz. Bugünküyle birlikte hükümetimiz döneminde gerçekleştirilen engelli ataması 63087'ye ulaşmış durumda. Kim engellilerin yanındaymış işte bu rakam ortaya koyuyor. Kim engellilere devletin kapılarını açıyor, uygulama ortada."

ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU MECLİS GÜNDEMİNDE

Öğretmenlik Meslek Kanunu hakkında konuşan Başkan Erdoğan hazırlıkların tamamlandığını ve son düzenlemeler için meclise sunulduğunu belirterek konu hakkında şu ifadelere yer verdi; "Hazırlıklarını tamamladığımız öğretmenlik meslek kanununu çok kısa sürede Meclis'e sunacağız. Düzenleme öğretmenlerimizin tüm kazanımlarını korurken onlara yeni sosyal özlük hakları da getiriyor. Atama heyecanını yaşayan öğretmenlerimiz olmak üzere, öğretmenlik kanununun tüm milletimize hayırlı olmasını diliyoruz. Engellilere yönelik son 19 yılda önemli adımlar attık. Engelli kardeşlerimizin sosyal hayata katılmasını teşvik ettik. İstihdamdan ayrımcılığın önlemesine kadar, engellilerimizin geçmişten gelen sorunlarını çözdük. Birleşmiş Milletler Engelli hakları bildirisini imzalayan ilk ülkelerden olduk. Engelli vatandaşlarımızın kamu kurumlarını kullanabilmesinin önünü açtık. 2013 yılında yapılan bir düzenlemeyle, özürlü, sakat çürük gibi incitici ifadeleri ortadan kaldırdık. Kamuya ait bakım ve rehabilitasyon merkezlerinde sıra bekleyen hiç bir vatandaşımız kalmadı. 2012 yılında bir ilke imza atarak, engellilere yönelik ayrı ve merkezi bir sınav sistemi getirdik. Evde bakım hizmeti kapsamında 535 bin 805 vatandaşımıza aylık bin 800 TL ödeme yapıyoruz. Son 19 yılda eğitim, rehabilitasyon, evde bakım, girişimcilik, sağlık ve erişebilirlik gibi pek çok düzenlemeyi hayata geçirdik."

ENGELLİ VATANDAŞLARA YÖNELİK ÇALIŞMALAR ARTACAK

Konuşmasının devamında engelli vatandaşların hayatını daha da kolaylaştırmak için 2030  Engelsiz Vizyon Belgesinin hazırlıklarının tamamlandığını açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konu ile ilgili yaptığı açıklamalarda sözlerini şu şekilde sürdürdü; "Bir süredir üzerinde çalıştığımız 2030 Engelsiz Vizyon belgesinin hazırlıklarını tamamladık. Ülkemizin engellilerle ilgili çalışmalarına yön verecek bir yol haritası çıktı. Sosyal hayatın yanı sıra siyasete katılmak isteyen engelli kardeşlerimizin önündeki bütün engeller kalkıyor. Engelli kardeşlerimizin yaşayabileceği her türlü zorbalığa karşı yasa hazırlıyoruz. Sağlık hizmetlerimizin çıtasını sürekli yükseltiyoruz. Vizyon belgesinde çocuklarımızı da unutmadık. Özel ilgiye ihtiyacı olan çocukların eğitim öğretimin her kademesine akranlarıyla katılmasını destekliyoruz. Ayrıca engellilerimizin hayat boyu öğrenmelerini desteklemek için düzenlemeler getiriyoruz. Bir adım daha ileri giderek, engelli kardeşlerimizin girişimcilik hedeflerine destek veriyoruz. Böylelikle onları ekonomik güvence altına alıyoruz. 2030 Engelsiz Vizyon belgesi, kamu kurumlarından başlayarak milletimize rehberlik edecektir. Engellilerimizin daha rahat bir yaşamı için 84 milyonumuzun el birliğiyle çalışacağına inanıyorum. Hepimiz büyük bir aileyiz. Aile olmanın gereği de birliktir beraberliktir. Tek bir kardeşimiz bile kendini dışlanmış hissederse bunun vebali tüm milletimizindir."

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal