Başkan Recep Tayyip Erdoğan Yeni Ekonomi Modeli Hakkında Detaylı Açıklama Yaptı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamalarda yeni ekonomi modeli hakkındaki detayları paylaştı.

03.12.2021-09:26 - (Son Güncelleme: 03.12.2021-09:43)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde açıkladığı yeni ekonomi modeli hakkında detaylı açıklamalar yaptı. Yeni ekonomi döneminde Çin'in örnek alındığını belirten Başkan Erdoğan konu ile ilgili yaptığı açıklamalarda şu sözleri söyledi; “Türkiye’yi üretimle büyütmek, faiz kıskacından çıkarmak için ekonomide yeni dönemi başlattık. Üretimle yabancı yatırımcıların dikkatini çekeceğiz. Çin böyle büyümüş. Biz pazara daha yakınız, onlardan daha avantajlıyız.”

Başkan Erdoğan Salı günü görüşen MYK toplantısı sonrası Hazine ve Maliye Bakanlığın görevine Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati'yi atamıştı. Atama sonrası ilk açıklamalarını yapan Başkan Erdoğan ekonomide yeni yol haritasından bahsetti.

EKONOMİK GELİŞME 6 AY SONRA GELECEK

Yaptığı açıklamalarda yeni ekonomik modele geçilmesi ile beraber ilk ekonomik büyümelerin 6 ay sonra yaşanacağını belirten Başkan Erdoğan konu ile ilgili yaptığı açıklamalarda şu ifadelere yer verdi; "Ekonominin 4 sacayağı bulunuyor. Bunlar; enflasyon, ihracat, faiz ve üretim. Enflasyon ekonomik göstergeler doğrultusunda gelişiyor. Ancak ihracat ve faiz belirlenebiliyor. Türkiye'yi üretimle büyütmek, faiz kıskacından çıkarmak ve bunun tamamen bitirilmesi için 'ekonomide yeni dönemi' başlattık. Kararları da bu yönde alıyoruz. Bu kararlar yeni Ekonomi politikasının uygulanması noktasında önemli. Altı aylık bir süreç öngörüyoruz. Zor olanı seçtik ama 4-5 aya toparlanacağız, 6 ay sonra ise meyvelerini yiyeceğiz. Vatandaş da bunu hissedecek. Üretimle yabancı yatırımcıların dikkatini çekeceğiz. Çin böyle büyümüş. Biz onlardan daha avantajlıyız. Biz pazara daha yakınız."

TÜRKİYE FAİZLE DEĞİL ÜRETİMLE BÜYÜYECEK

Yaptığı açıklamaların devamında, Çin tipi büyüme ile Türkiye ekonomisinin yükselişe geçeceğini belirten Başkan Erdoğan açıklamalarının devamında şu sözlere yer verdi; "Bizim de bu faiz sarmalından çıkmamız lazım. 1970'lerin Almanya'sında mülteci nüfus var. Genç nüfus ve mültecileri çalıştırarak işgücünü sağlıyorlar. Çin ise genç nüfus, sanayi ve üretimle büyüdü. Biz de faizle değil, genç nüfusla, üretimle büyüme sağlamalıyız

BAŞKAN ERDOĞAN YETKİLİLERE TALİMAT VERDİ

Yaptığı açıklamaların devamında AK Parti bünyesinde bulunan yetkililere seslenen Başkan Erdoğan, yeni ekonomi modelini halkımıza anlatın çağrısı yaparak sözlerini şu ifadeler ile noktaladı;  "19 yıllık süreçte yol, köprü gibi pek çok büyük yatırımı tamamladık. Artık bu sürecin sonuna geldik. Ekonomik olarak bunların da meyvesini yiyeceğiz. 6 ayın ardından alınan kararların sonuç vermesiyle, bu sürecin kırılması seçime kadar tamamlanacak. Bunu vatandaşlara iyi anlatın. Vatandaşlarımızın refah seviyesi yükselecek, alım gücü artacak. Böylece cari açığımız kapanacak. Faiz düşük, yüksek kazanç elde eden sanayi ülkesi haline geleceğiz"

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal