Son Dakika: ABD ve Kanada Büyükelçiliğinden Osman Kavala Açıklamasında Geri Adım!

Başkan Erdoğan’ın sert açıklamalarından sonra Büyükelçiliklerden peş peşe geri adımlar geldi.

25.10.2021-16:30 - (Son Güncelleme: 25.10.2021-17:41) Son Dakika: ABD ve Kanada Büyükelçiliğinden Osman Kavala Açıklamasında Geri Adım!

ABD, Fransa, Almanya gibi büyük ülkelerinde içinde olduğu 10 Büyükelçi’nin Osman Kavala’nın serbest bırakılması hakkında yaptığı açıklama sonrası Türkiye’deki makamlardan sert tepkiler gelmişti. Dışişleri Bakanlığı, 10 büyükelçiyi uyarırken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 'istenmeyen adam' ilan edilmesinin talimatını verdiğini duyurdu. Bugün ABD ve Kanada büyükelçiliğinden peş peşe geri adım atan açıklamalar geldi. İki açıklamada da 'Ülkelerin içişlerine karışmamaya dair maddeye riayet ediyoruz.' ifadeleri yer aldı. Osman Kavala'nın serbest bırakılması çağrısında bulunan 10 büyükelçi infiale neden olmuştu. ABD ve Kanada Büyükelçiliği geri adım attı. Peş peşe yapılan açıklamalarda, ‘Ülkelerin içişlerine karışmamaya dair maddeye riayet ediyoruz.’ denildi.

BÜYÜKELÇİLİKLERDEN GERİ ADIM

Geçtiğimiz günlerde 10 Büyükelçi’nin, Osman Kavala’nın tutukluluğu hakkında yaptığı serbest bırakın çağrısı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konu ile ilgili Büyükelçilerin istenmeyen adam ilan edilmesini açıkladı. Skandal Osman Kavala çağrısı sonrası Dışişleri Bakanlığı hızla devreye girerek, Büyükelçileri bakanlığa çağırmıştı. Çağrının, Türk yargısına ve içişlerine müdahale olduğu belirtilerek kınama yapılmıştı. Başkan Recep Tayyip Erdoğan ise, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'na talimat verdiğini, 'Bunları en kısa sürede istenmeyen adam ilan etme işini halledeceksiniz dedim' sözleri ile duyurmuştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 'Burası kabile devleti değil. Ya anlayacaklar ya da terk edecekler' ifadelerini kullanmıştı. Erdoğan'ın resti sonrası büyükelçiliklerden peş peşe geri adımlar geldi. İşte yapılan açıklamalar;

HOLLANDA DA ABD İLE AYNI AÇIKLAMAYI YAPTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Osman Kavala için yapılan ortak açıklama sonrası 10 Büyükelçiye sert tepki göstermişti. Başkan Erdoğan’ın bu sert açıklamalarından sonra Büyükelçiliklerden geri adım geldi. Büyükelçiliklerden ABD Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamanın aynısı Hollanda Büyükelçisi tarafından da yapıldı. Hollanda Büyükelçisi Marjanne de Kwaasteniet, ‘Hollanda, 18 Ekim tarihli açıklamaya ilişkin bazı soruların yoneltilmesi vesilesiyle, Diplomatik İlişkiler Hakkında Viyana Sözleşmesi'nin 41. maddesine riayet etmeyi teyit eder’ açıklamasında bulundu.

DNC Medya
DNC Medya
bilgi@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal