Skandal Karar Sonrasında Dünya Devinden Türkiye'ye Destek

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Parlamentosu'nun 'Türkiye' kararından sonra "Avrupa Birliği'ne katılım sürecine bağlı olan ülkeleri desteklemeye devam edeceğiz." açıklamasında bulundu.

25.11.2016-09:43 - (Son Güncelleme: 30.11.-0001-00:00)Skandal Karar Sonrasında Dünya Devinden Türkiye'ye Destek
İngiltere Dışişleri Bakanlığı, "Birleşik Krallık, Türkiye'de reformları teşvik etme, istikrarı sağlamlaştırma ve Türkiye'deki güvenlik ile göç gibi ortak sorunları çözmedeki taahhütlerini sürdürmektedir." açıklamasında bulundu.

İngiliz hükümeti, Avrupa Parlamentosunun (AP) Türkiye ile ilgili kararına ilişkin, gerekli koşulları karşılayan, Avrupa Birliği'ne katılım sürecine bağlı olan ülkeleri desteklemeyi sürdüreceklerini bildirdi.

"İNGİLTERE DESTEKLEMEYE DEVAM EDECEK"

İngiltere Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Birleşik Krallık'ın, Türkiye'de reformları teşvik etme, istikrarı sağlamlaştırma ve Türkiye'deki güvenlik ile göç gibi ortak sorunları çözmedeki taahhütlerinin devam ettiği belirtildi.

Açıklamada, "Birleşik Krallık, gerekli koşulları karşılayan, Avrupa Birliği'ne katılım sürecine bağlı olan ülkeleri desteklemeye devam edecektir. Aday ülkeler, tam üyelik koşullarını karşıladıkları zaman, Avrupa Birliği üyeleriyle birlikte karar verecektir. Bu da hala uzak bir durum olarak gözükmektedir." ifadeleri yer aldı.

AP'NİN KARARININ HUKUKİ BAĞLAYICILIĞI YOK

Avrupa Parlamentosunun, Türkiye'nin AB ile sürdürdüğü üyelik müzakerelerinin geçici bir süreliğine dondurulması yönündeki tavsiye kararının hukuki bağlayıcılığı bulunmuyor. AP'nin üyelik müzakerelerini sonlandırma veya dondurma yetkisi yok ancak alınan karar, AB Konseyi ve üye ülke yönetimlerine siyasi mesaj niteliği de taşıyor. Kaynak:Sabah
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal