Selçuk Bayraktar duyurdu: AKINCI'dan yeni irtifa rekoru!

Baykar Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, AKINCI'nın 45 bin 118 feet ile yeni bir irtifa rekoru kırdığını açıkladı. Bayraktar AKINCI TİHA, kendisine ait milli havacılık irtifa rekorunu üçüncü kez kırmış oldu.

23.06.2022-09:57 - (Son Güncelleme: 23.06.2022-11:18)

Savunma Sanayii Başkanlığı öncülüğünde yürütülen AKINCI Projesi kapsamında Baykar tarafından yerli imkanlarla milli ve özgün olarak tasarlanıp hayata geçirilen Bayraktar AKINCI TİHA'nın  2 adet 750 beygir motor ile gücüne güç katan modeli Bayraktar AKINCI B, kendisine ait olan milli havacılık irtifa rekorunu yüksek kademelere taşıyarak rekor tazeledi.

AKINCI'dan üçüncü rekor                           

Baykar tarafından gelen açıklama doğrultusunda, Hava Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilmek için Savunma Sanayii Başkanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı heyetleri huzurunda dayanım, yüksek irtifa ve yüksek hız testleri gerçekleştirmek için 21 Haziran'da havalanan Bayraktar AKINCI B, kendisine ait olan milli bir hava aracıyla ulaşılan en yüksek irtifa rekorunu üçüncü kez kırmış oldu.

Test kapsamında 45 bin 118 feet (13 bin 716 metre) irtifaya kadar yükselen Bayraktar AKINCI B, 20 saat 23 dakikalık uçuşun ardından Çorlu Hava Meydan Komutanlığındaki Bayraktar AKINCI Uçuş, Eğitim ve Test Merkezi'ne geri döndü.


Test uçuşunda 45 bin 118 feet yüksekliğe çıktı

Baykar Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, AKINCI'nın 45 bin 118 feet ile yeni bir irtifa rekoru kırdığını duyurdu.

Bayraktar, sosyal medya platformu olan Twitter hesabından yapmış olduğu tweet'te, şu açıklamalarda bulundu;

'Sevdamız kuşun kanadında, hayat sırrının suyunu bulutların zirvesinde ararken. AKINCI kendine ait olan milli havacılık irtifa rekorunu tekrar kırdı: 45.118 ft.'

İrtifa rekorunu 45 bin 118 feet'e taşıdı

Bayraktar AKINCI TİHA'nın 2 adet 450 beygirlik motor yapılandırılmasıyla görev yapan Bayraktar AKINCI A modeli, 8 Temmuz 2021'de gerçekleştirilmiş olan test kapsamında 38 bin 039 feet irtifaya çıkarak rekor kırmıştı.

Bayraktar AKINCI B modeli ise 11 Mart 2022'de 40 bin 170 feet irtifaya çıkarak kendine ait rekoru daha yükseğe taşımış vaziyette. 22 Haziran 2022'de ise 45 bin 118 feet irtifaya kadar çıkmış olan Bayraktar AKINCI B, üçüncü kez irtifa rekoru kırdı.

6 bin 406 kilometre yol kat etti

Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edilecek olan Bayraktar AKINCI B'lerin kabul faaliyetleri için Bayraktar AKINCI Uçuş, Eğitim ve Test Merkezi'nde yer alan Savunma Sanayii Başkanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı heyetleri de bu tarihi anlara bizzat tanıklık etti.

AKINCI B, yüksek hız denemelerinin de hayata geçirdiği 20 saat 23 dakika süren uçuş boyunca toplam 6 bin 406 kilometre yol kat ettikten sonra testler başarıyla tamamladı.

AKINCI ilk kez Anadolu Kartalı'nda

Bayraktar AKINCI B, halihazırda devam eden test faaliyetlerinin yanı sıra eş zamanlı olarak Anadolu Kartalı Tatbikatı'nda da görev alıyor.

Rekor uçuşunun gerçekleştirildiği sıralarda Doğu Akdeniz'de tatbikat kapsamındaki senaryoda görev uçuşunu gerçekleştiren Bayraktar AKINCI, böylece Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girdiği 29 Ağustos 2021'den itibaren ilk kapsamlı Hava Kuvvetleri tatbikatında boy göstermiş oldu.

Bayraktar AKINCI TİHA, İzmir Seferihisar'da icra edilen EFES-2022 Müşterek Atışlı Fiili Tatbikatı'nda Batman'da konuşlu olduğu üsten kalkış yaparak Seferihisar'daki Doğanbey Atışlı Tatbikat Bölgesi'nde belirlenen hedeflere atışlarını başarıyla gerçekleştirmiş ve Batman'daki üssüne geri dönmüştü.

İhracat görüşmeleri sürüyor

Bayraktar AKINCI TİHA için bu zamana kadar 4 ülkeyle, Bayraktar TB2 SİHA için ise 22 ülke ile ihracat sözleşmesi imzalanarak anlaşıldı.

Yapılan sözleşmeler doğrultusunda Bayraktar TB2 SİHA'ların teslimatları devam ederken, Bayraktar AKINCI TİHA ve yer sistemlerinin 2023'den itibaren periyodik olarak teslim edilmesi planlanıyor.

2021'de 664 milyon dolarlık S/İHA sistemi ihracatı gerçekleştiren Baykar, Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından açıklanan veriler ışığında, savunma ve havacılık alanında en çok ihracat yapan firma olarak kayıtlara geçti.

Milli TİHA Bayraktar AKINCI ve Bayraktar TB2 SİHA'ya ilgi duyan birçok ülke ile görüşmeler halen devam etmekte.

İbrahim Turna
ibrahim_313@outlook.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal