Sarkisyan’dan Paşinyan’a İkinci Ret!

Ermenistan Başkanı Paşinyan'ın Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyan’ın görevden alınmasına ilişkin imzaladığı kararname, Cumhurbaşkanı tarafından ikinci kez reddedildi.

02.03.2021-20:16 - (Son Güncelleme: 02.03.2021-20:16)Sarkisyan’dan Paşinyan’a İkinci Ret!

Ermenistan’da askeri darbe girişiminin ardından Başbakan Nikol Paşinyan, Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyan ve beraberindeki 40’a yakın rütbeli asker için yakın rütbeli askerin görevden alınmasına yönelik kararnameyi imzalamıştı.

YİNE REDDEDİLDİ

Kararname Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan’ın önüne getirildiğinde ise Sarkisyan bu kararnameyi imzalamayı reddederek, Gasparyan’ın göreve devam etmesi yönünde karar almıştı. Paşinyan, dün Gasparyan ve beraberindekilerin görevden alınması için tekrar kararname imzalarken Ermenistan Cumhurbaşkanlığı Ofisi tarafından yapılan açıklamada, Sarkisyan’ın ikinci kararnameyi de reddettiği duyuruldu.

YENİDEN TALEPTE BULUNACAK

Ermenistan Anayasasına göre Cumhurbaşkanı’nın ikinci kez reddettiği kararname bir sonraki adımda doğrudan yürürlüğe giriyor. Buna göre Gasparyan ve beraberindekiler bir sonraki kararnamede Ermenistan anayasasına göre görevden alınacak.

Cumhurbaşkanlığı Ofisi, Sarkisyan’ın Ermenistan anayasasına göre 3 gün içerisinde Ermenistan Anayasa Mahkemesi’ne başvuru yapacağını ve reddettiği kararnamelerin devreye girmemesi için talepte bulanacağını açıkladı.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR