Zeytin Yaprağının Mucizevi Etkileri

Zeytin ve zeytinyağının sağlığımıza birçok faydası var. Ancak yapılan araştırmalara göre zeytin yaprağının da sağlığımıza çok sayıda faydası bulunuyor.

Zeytin Yaprağının Mucizevi Etkileri

Zeytin ve zeytinyağının sağlığımıza birçok faydası var. Ancak yapılan araştırmalara göre zeytin yaprağının da sağlığımıza çok sayıda faydası bulunuyor. İşte detaylar...

Araştırmacılar zeytin yaprağı ekstrasında bol miktarda bulunan polifenolün sağlığa karşı faydalarını araştırdı. Pek çok çalışma, bu bileşenin sağlığa olumlu etkilerini ortaya çıkardı. İşte zeytin yaprağının faydaları...

Alzheimer'ı Önlüyor

Avustralya'daki araştırmacılar, zeytin yaprağı ekstresindeki fenolik bileşiklerin beyin hastalıklarının başlangıcını yavaşlattığını ortaya koymuştur. Özellikle Alzheimer hastalığına yol açtığı düşünülen protein demetlerinin gelişimini önleyebileceği söyleniyor.

Eklem Hastalıklarına İyi Gelir

İltihaplı eklem romatizması olarak bilinen romatoid artrit her yaşta ortaya çıkabilir ve ilerleyen safhalarda kişinin hayat kalitesini olumsuz etkiler. Araştırmacılar, zeytin yaprağının romatoid artriti yavaşlattığı görülmüştür. Ayrıca eklem şişmelerini azalttığı görülmüştür.

Enfeksiyonları İyileştiriyor

Zeytin yaprağı; cilt, genital ve oral enfeksiyonlara yol açan bakterilerin tümünü öldürüyor. New York Üniversiesi Tıp Fakültesi'ndeki araştırmacıalr, zeytin yaprağı özünün, HIV virüsüne karşı iyi geldiğini tespit etmiştir.

Kanserle Savaşıyor

Zeytin yaprağındaki fitokimyasalların, kanserli hücrelerin büyümesini engellediği ortaya çımıştır. Araştırmacılar, oleuropeinin, beyin, mesane, meme, prostat ve cilt kanserlerinin gelişimini önleyebileceğini söylüyor. Zeytin yaprağının vücut üzerindeki etkileri genel olarak olumlu olsa da, kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Sağlık Haberleri-->