26 Ağustos 2019
  • Istanbul 25.56°
  • Ankara 21°
  • Izmir 26.11°
İmsak 04:45
Güneş 06:17
Öğle 13:11
İkindi 16:55
Akşam 19:55
Yatsı 21:21
BIST97.149
Dolar5,809
Euro6,4816
Altın288,06

Vücut Direncini Kaybetmemek İçin Mor Lahana Tüketin

Sofralarda salataların renkli malzemesi mor lahananın sağlığa faydaları saymakla bitmiyor. Uzmanların günde bir tabak mor lahana yemenin sağlığa oldukça büyük yararları olduğu kanısında. Mor lahana ayrıca tam bir C vitamini deposu.

Vücut Direncini Kaybetmemek İçin Mor Lahana Tüketin

Vücut Direncini Kaybetmemek İçin Mor Lahana Tüketin

Gerek salatalarda gerekse sade yenen mor lahana, tam bir vitamin deposu. Uzmanların sık sık  hastalarına yemeyi önerdiği mor lahananın faydalarına gelin birlikte bakalım.

MOR LAHANANIN FAYDALARI 

Güçlü antioksidan yapısı ile hücresel hasara karşı vücudu koruma altına alır. Mor lahana, C vitamini, karotenoidler, antosiyaninler, kaemprefol gibi flavonoid antioksidanları içerisinde barındırır. Bu bileşenler de vücudumuz için oldukça yararlıdır.

Mor lahananın içerisinde sülfür bileşeni mevcuttur. Bu bileşen akne ve sivilcelerle ve vücuttaki iltihapla savaşır. Bunun için yiyebilir veya ciltte görülen iltihap var ise direkt olarak cilde de sürülebilir.

Mor lahana kalp krizi riskini de azaltır. Bunu etkileyen şey ise lahanaya mor rengini veren flavonoid antioksidanlar olan antosiyanin içerisindekilerdir. Düzenli şekilde antosiyanin içeren gıdalar yemek, kalp krizi riskini -32 oranında azaltabilir.

Baş ağrısına mor lahana birebirdir. Mor lahananın yaprağıyla başınıza kompres yaparak ağrılardan kurtulabilirsiniz.

Son Dakika Sağlık Haberleri için sayfayı aşağı kaydırın.

 

 

Yorum Yaz

Diğer Sağlık Haberleri