Tükürük Bezi Kanseri Nedir?

Tükürük bezi kanserini daha önce işitmiş miydiniz? Oldukça nadir görülen bu kanser türü genellikle baş ve boyun bölgesinde görülüyor.

Tükürük Bezi Kanseri Nedir?

Tükürük bezi kanseri nedir? Tükürük bezi kanserinin görülme olasılığı nedir? Gelin bu soruların cevaplarına birlikte bakalım.

TÜKÜRÜK BEZİ KANSERİ NEDİR?

Bütün vücudumuzdaki tümörlerin ortalama %2'si baş-boyun bölgesinde gözüküyor. Bu bölge daha erken farkındalık sebebiyle vaktinde doktora başvurulduğunda tedavi edilebiliyor. Bu alandaki tümörlerin de ortalama %3'ü tükürük bezlerinde gözüküyor. Bu tümörlerin %80'i Parotis olarak adlandırdığımız hemen kulak kepçesi ön altındaki tükürük bezinde görülür. Bu tümörlerin de %80'i iyi huylu yalnızca daha küçük bir bölümü habis yani kötü huylu tümörlerden meydana gelmektedir. Ülkemizde bu hastalık her sene ortalama 2000 kişide görülmektedir. Yani çok seyrek ve tanı konulduğunda baş edilebilecek hastalıklardır.

Son Dakika Sağlık Haberleri için sayfayı aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Sağlık HaberleriA PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/admin/web/web.haber365.com/public_html/public/themes/nova/index.php:5)

Filename: core/Common.php

Line Number: 443

Error

An Error Was Encountered

Unable to find theme layout: index