Bağışıklık sistemini güçlendiren, ödem attıran sarımsak iksiri (diğer adıyla Rus iksiri)Peki, sarımsak rus iksiri nedir? nasıl yapılır? faydaları neler?  İşte tüm merak edilenler bu haberde! 

Sarımsağın beslenmedeki rolünü ve sağlıktaki önemini anlatan Kıbrıs Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Baş Diyetisyeni Uzman Hatice Baygut; Antik Mısır’dan beri ilaç olarak kullanılan sarımsağın, küçük yapısına rağmen barındırdığı 33 çeşit kükürtlü bileşik, 17 çeşit aminoasit,  potasyum, selenyum ve çinko nedeniyle çok önemli bir besin olduğunu belirtti.

SARIMSAK , RUS İKSİRİ NEDİR? 

Limon ve sarımsak ile hazırlanan ve bir diğer adı "Sarımsak İksiri" de olan "Rus iksiri" son zamanlarda dilden dile dolaşan bir üne sahip. "Gençlik iksiri" de denilen ve iki malzemeden oluşan bu kür ile şifa bulduğunu söyleyenlerin sayısı gün geçtikçe artıyor.

Damar tıkanıklığı, tansiyon, kalp ve bağışıklık sistemi rahatsızlıkları için kullanılan bu kür sadece hastalıktan kurtulmak için değil hastalıklardan korunmak için de tüketiliyor.

SARIMSAK İKSİRİ NASIL YAPILIR? 

2 litre taze sıkılmış limon

40 diş sarımsak

Limon suyunu sıkıp cam bir kavanoza alın. Havanda dövülmüş sarımsakları kavanoza ekleyin. Güneş görmeyecek, serin bir alanda 25 gece bekletin. 25 gün boyunca her gün bir defa çalkalayın.

RUS İKSİRİ NASIL TÜKETİLMELİ

Hazırladığınız karışımdan her gün yarım çay bardağı için. Kahvaltıdan önce içilmesi tavsiye edilen bu iksirin antibiyotik gibi düzenli ve her gün aynı saatte içilmesi tavsiye ediliyor.

RUS İKSİRİNİN FAYDALARI

Böbrek taşı düşürmeye yardımcı olur.

Kuvvetli bir ödem sökücüdür.

Romatizmal hastalıkların tedavisinde gözle görülür bir fayda sağlar. Romatizmadan kaynaklı eklem ağrılarını azaltır, bölgesel ödem atmaya yardımcı olur.

Mide hastalıklarına faydalıdır. Midedeki zararlı bakterileri yok edip ülser oluşumunu engeller.

İdrar sökücü ve kabızlık gidericidir.

Tüm sinir sistemini olumlu yönde etkiliyor. Beyin hücrelerinin iyi çalışmasında rol oynuyor.

Lipid kolestrolün düşmesine yardımcı olur.

Mevcut kanser hücreleri üzerinde ve olası kanser hücreleri ile savaşarak güçlü bir bağışıklık sistemi sağlar.


Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın.