Mide Üşütmesi

Mide üşütmesi belirtileri soğuk algınlığıyla birlikte özellikle kış aylarında görülse de aslında mide üşütmesinin altında başka şeyler olabilir. Peki mide üşütmesi belirtileri nelerdir? Mide üşütmesi nasıl geçer?

Mide Üşütmesi

Mide üşütmesi belirtileri soğuk algınlığıyla birlikte özellikle kış aylarında görülse de aslında mide üşütmesinin altında başka şeyler olabilir. Peki mide üşütmesi belirtileri nelerdir? Mide üşütmesi nasıl geçer?

Mide üşütmesi soğuk şeyler tüketmek ya da karın bölgesinin soğuğa maruz kalmasından dolayı  ortaya çıkmaz. Gastroenterit olarak da bilinen mide üşütmesi; virüs, bakteri ya da parazitlerin çoğalması ve hastalığa yol açması durumudur, gastroenterit mideden çok bağırsakları etkiler. Mide üşütmesi belirtileri birden çok olabilir.

MİDE ÜŞÜTMESİ BELİRTİLERİ

Mide bulantısı, Kusma

İshal
Karın ağrısı
İştahsızlık
Halsizlik
Mide bölgesinde kramplar
Kötü ağız kokusu, ateş

Mide üşütmesinin ilk belirtisi genelde ishal ve mide bulantısıdır. Zaman zaman ateş de yapabilir. Mide üşütmesi birkaç günde geçebilir.

MİDE ÜŞÜTMESİ NEDEN OLUR?

Mide üşütmesinin başlıca nedeni vücuda giren virüsler ve bakterilerdir. Bu virüslerden mide üşütmesine en çok neden olan norovirüs ve rota virüsüdür. Bakterilerden ise e. coli ve salmonella en yaygınlarıdır.

Mide üşütmesi bulaşıcı bir hastalıktır bu sebeple de genel olarak bağışıklığın düşük olduğu zamanlarda ortaya çıkar. Bebekler ve yaşlılarda ise vücutları daha hassas olduğu için daha yaygındır.

Mideniz rahatsızken yediğiniz yiyecekler de midenizdeki virüslerin çoğalmasını tetikleyebilir. Özellikle laktozlu süt ürünleri mide üşütmesi dozunu artırabilir.

Peki mide üşütmesinin tedavisi nasıl olur? Mide üşütmesi evde geçer mi?

MİDE ÜŞÜTMESİ NASIL GEÇER?

Güç toplamak

Mide üşütmesi düşük bağışıklıktan kaynaklandığı için vücudun güç toplaması gerekir. Bu yüzden dinlenmek en etkili tedavi yöntemi olacaktır.

Sıvı tüketimi

Mide üşütmesi rahatsızlığı aynı zamanda ishal, kusma ve ateşe yol açacağından vüdunuzun susuz kalmasına sebep olabilir. Bu yüzden sıvı tüketimini çoğaltmanızda fayda var. Çorba ve su en iyi yardımcınız olacak.  

Doktora başvurun

Özellikle eğer mide üşütmeniz iki gün içinde geçmiyorsa, bir doktora gitmenizde fayda var. Doktorunuz mide üşütmenizin sebebini belirleyecek ve buna göre bir tedavi yöntemi seçecektir.

Yiyecekler

Mideniz rahatsızken yemek yemek istemeyebilirsiniz fakat kızarmış ekmek, pirinç, patates ve çorba gibi hafif yiyecekler midenizi bastırmaya yardımcı olacaktır. Özellikle süt ürünleri, yağlı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durum.

Nane Limon

Mide ile ilgili rahatsızlıklarda en bilinen yöntem, nane limon. Nane limon tüm sindirim sistemini rahatlatacaktır.

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR