Melisa Çayı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Günlük hayatta bir çok stre etkeniyle boğuşurken kalori içermeyen, bir yandan da enerjinizi yükseltebilecek bitki çaylarından faydalanabilirsiniz. Bu bitki çaylarının en etkili olanlarından biri ise melisa çayı...

Melisa Çayı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

STRESİ AZALTIR 

Günlük hayatımızın hemen her noktasında karşılaştığımız stres tüm hayatımızı etkilen bir unsur. Stresin yükselmesi demek, vücutta bir çok probleme neden olabilen serbest radikallerin de artması anlamına geliyor. Bunun yanında, çevre kirliliği, ağır metaller, sigara dumanı, radyasyona maruz kalma, ilaç kullanımı gibi etkenler vücudumuzda serbest radikallerin çoğalmasına sebebiyet veriyor.

Buna rağmen 2014 senesinde yapılan bir çalışmada, bitki çaylarının antioksidan kapasitesi incelenirken, çaya eklenen balın vücudumuzdaki serbest radikaller üzerindeki etkisi araştırılmış. Çalışma neticesinde, 1 bardak çaya eşdeğer 100 ml çay için en yüksek antioksidan değeri melisa çayında,ardından siyah çay ve beyaz çayda gözlenmiş ve özellikle melisa çayına çam balı katılmasının antioksidan aktivitesini daha da yükselttiği kanıtlanmış.  

KİMLER UZAK DURMALI?  

Melisa çayının birçok faydası olmasına karşın tüketirken dikkat edilmesi gereken bazı durumlar da mevcut.

Birçok ilaçla birlikte kullanımında melisa çayının yan etkileri olduğu görülüyor. Bunlardan bazıları; sedatif etkili ilaçlar, duygu durum bozukluğu sorunlarında kullanılan ilaçlar ve tiroit ilaçları.

Bu nedenle, kullanmadan önce hekiminize danışmanızda önemli. Bunun yanı sıra, melisa çayının hamilelik ve emzirme döneminde  kullanmamanız tavsiye edilir.

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağıya kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR