Koronavirüs’ü Eşit Oranda Bulaştırıyorlar

Dünyanın birçok ülkesinde ikinci dalga sebebiyle alarm verilirken, asemptomatik yeni tip Koronavirüs hastalarının taşıdığı risk hakkında daha fazla kanıt ortaya çıktı. Güney Koreli araştırmacılar, semptomları olmayanların viral yükünün, öksüren ve ateşlenen enfekte insanlar kadar yüksek olduğunu söyledi.

Koronavirüs’ü Eşit Oranda Bulaştırıyorlar

Koronavirüs’ü Eşit Oranda Bulaştırıyorlar

Güney Koreli bilim insanları, semptomları olmayanların Koronavirüs hastalarının viral yükünün, öksüren ve ateşlenen enfekte insanlar kadar yüksek olduğunu belirledi. Bununla beraber, asemptomatik hastaların burunlarında ve boğazlarında SARS-CoV-2 olarak bilinen virüsün belirtileri olan hastalarla eşit miktarda olduğu ve bu yüzden hastalığı yayma oranlarının onlar kadar yüksek olduğu belirtildi.

ASEMPTOMATİK OLANLARDA KARANTİNAYA ALINMALI

Güney Kore'deki Soonchunhyang Üniversitesi Seul Hastanesi tarafından yapılan çalışmada, bulguların semptomları olmayan kişilerin hızla izole edilebilmesi ve bulaşma riskinin azaltabilmesi için test ve temas takibinin artırmak gerektiğini ortaya koyduğu söylendi.

koronavirüs’ün sık görülen belirtileri arasında ateş, öksürük ve nefes darlığı yer alıyor, fakat tat veya koku kaybı da yaygın bir şekilde meydana gelmektedir.

JAMA Internal Medicine'de yayınlanan araştırmaya için ekip, 6-26 Mart tarihleri arasında Koronavirüs bulaşmış 303 hastayı inceledi. Tüm katılımcılar, Seul'ün güneyinde yer alan Cheonan kentindeki bir toplum tedavi merkezinde izole edildi. Karantinadaki hastaların yüzde 63,7'si izolasyona girdiklerinde semptomatik olduğu, yüzde 36,3 oranındaki asemptomatik hastalardan 21’inin ise bir süre sonra semptom geliştirdiği gözlemlendi.

VİRÜS MİKTARI ARASINDA FARK YOK

Araştırmacılar çalışmanın ardından test yaparak, bir kişinin viral yükünün tespitini ifade eden döngü eşiği (Ct) değerlerine baktı. Sonuçlarda, asemptomatik hastaların Ct değerlerinin semptomları olan hastalarda görülenlere aşırı benzer olduğu ortaya çıktı. Bilim insanları, hastaların üst solunum yolu ve alt solunum yolundan örnekler toplayarak gerçekleştirilen ve her ikisi de negatif geldiğinde, negatif olarak tanımlanan dönüşüm testlerini de inceledi.

ASEMPTOMATİK HASTALARIN İZOLASYONU GEREKLİDİR

Değerlendirilen sonuçlar, semptomatik hastaların viral yüklerinin, asemptomatik hastalara göre zaman içinde biraz daha yavaş azalma eğiliminde olduğunu göstermektedir. Karantinanın 14. gününde, semptomları olmayanların yüzde 33,7'si, semptomatik hastaların ise yüzde 29,6’sı Koronavirüs testinde negatif çıktı. Tanıdan ilk negatif dönüşüme kadar geçen ortalama süre asemptomatik hastalar için 17 gün ve semptomatik hastalar için 19,5 gün olarak belirlendi.

Diğer taraftan bilim insanları, semptomları olan ve olmayanlar arasındaki viral RNA miktarında da önemli bir fark olduğu belirlenmedi. Çalışmanın yazarları, 'Covid-19 enfeksiyonu olan birçok insan uzun süre asemptomatik kalmıştır ve viral yük semptomatik hastalardakine benzer olmuştur. Bu nedenle, enfekte kişilerin izolasyonu semptomlardan bağımsız olarak yapılmalıdır. Asemptomatik hastalar virüsün toplumda yayılmasında önemli bir faktör olabileceğinden, popülasyon tabanlı gözetim ve asemptomatik hastaların izolasyonu gereklidir' açıklamasında bulundu.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR