İltihap Sökücü İlaç Kovid-19 Tedavi Sürecini Kısaltıyor

ABD’de bir ilaç şirketi tarafından yapılan araştırmada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarında kullanılan bir ilacın yanında iltihap sökücü bir hapın kullanılması iyileşme sürecinin bir gün kısalmaısnı sağlıyor.

İltihap Sökücü İlaç Kovid-19 Tedavi Sürecini Kısaltıyor

İltihap Sökücü İlaç Kovid-19 Tedavi Sürecini Kısaltıyor

Eli Lilly ilaç firması tarafından yapılan açıklamada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) hastalarının tedavisinde kullanılan Remdesivir isimli virüs ilacıyla birlikte piyasada bir eklem iltihabı hapı olarak satılan Baricitinib de kullanılması durumunda tedavi süresinin bir gün kısaldığı öne sürüldü.

ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü tarafından desteklenen araştırmanın sonuçlarını paylaşan firma, eczanelerde Olumiant adıyla bulunabilen bir hap olan Baricitinib kullanılan koronavirüs hastalarının hepsinin 4 gün yerine 3 günde iyileştiğini belirtti.

Eli Lilly, binden fazla hasta üzerinde etkisi test edilen ve koronavirüs hastalarının iyileşme sürecinin hızlanmasını sağlayan Baricitinib hapı için ABD Gıda ve İlaç Dairesine (FDA) acil kullanım izni için başvuruda bulunmayı planladığını bildirdi.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR