İdeal Su Tüketimini Öğrenin! Kilonuza Göre İçilmesi Gereken Su Miktarı

Üroloji Uzmanı Dr. Erdem Çapar, böbrek ve buna bağlı sağlık sorunlarının önlenmesi adına yaşa ve kiloya göre su içilmesinin önemli olduğunu belirtiyor. Bu nedenle kiloya göre içilmesi gereken su miktarını anlatıyor.

İdeal Su Tüketimini Öğrenin! Kilonuza Göre İçilmesi Gereken Su Miktarı

İdeal Su Tüketimini Öğrenin! Kilonuza Göre İçilmesi Gereken Su Miktarı

Böbreklerin insan vücudunda, kan dolaşımındaki atık ürünlerin vücuttan atılmasını mümkün kılan hayati işlev sahibi organlar olduğunu belirten Üroloji Uzmanı Dr. Erdem Çapar, bu nedenle kalp, akciğer, karaciğer gibi böbrek sağlığının da ciddi bir konu olduğunun altını çizdi. Kiloya göre tüketilmesi gereken su miktarını birbir iletti. İşte, kiloya göre su tüketimi...

70 KİLO İÇİN 2 LİTRE

Su tüketiminin önemine vurgu yaptıktan sonra herkesin kilosuna göre tüketmesi gerektiği su miktarı hakkında Üroloji Uzmanı Dr. Erdem Çapar, "Sıvı kaybı vücuttaki enzimatik faaliyetlerde bozulmaya yol açarak baş ağrısı, yorgunluk ve halsizliğe sebep olmaktadır. İdeal su aldığımıza kendi idrar rengi ve idrar miktarımıza bakarak karar verebiliriz. Almamız ideal olan su miktarını kilomuza göre de hesaplayabiliriz. Bu hesaplamada su tüketimi; 10 kilogram bir insan için 300-400 ml, 20 kilogram için 600 ml, 30 kilogram için 900 ml, 45 kilogram için 1250 litre, 55 kilogram için 1.5 litre, 65 kilogram için 1750 litre, 70 kilogram için 2 litre, 80 kilogram için 2 bin 250 litre, 90 kilogram için 2.5 litre olmalıdır." şeklinde açıkladı.

Son Dakika Sağlık Haberleri için sayfayı aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR