DSÖ Yetkilisi Aşı Çalışmalarının Durdurulması Hakkında Konuştu

Oxford Üniversitesi ile birlikte koronavirüs aşısı geliştiren AstraZeneca, aşının denendiği bir katılımcıda ciddi yan etkilere neden olmasını üzerine çalışmalar durduruldu. Bunun üzerine Dünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ) ilk açıklama geldi.

DSÖ Yetkilisi Aşı Çalışmalarının Durdurulması Hakkında Konuştu

DSÖ Yetkilisi Aşı Çalışmalarının Durdurulması Hakkında Konuştu

Oxford Üniversitesi ile aşı çalışmalarına devam eden AstraZeneca 3’üncü aşamaya gelen klinik denemelerinde bir katılımcının rahatsızlanmasının ardından, rutin prosedürü uygulayarak aşının denemelerine ara verildiğini açıklandı.

Konuyla ilgili sosyal medya üzerinde gerçekleşen bir etkinlikte konuşan DSÖ yetkilisi Dr. Soymya Swaminathani, ‘Sadece hız hakkında konuşuyor olmamız,  normalde yapılması gerekeni yapmayacağımız ya da kestirme yola başvuracağımız anlamına gelmez’ dedi.

‘AŞININ GÜVENLİĞİ HER ŞEYDEN ÖNE GELİR’

Sürecin oyunun kuralına göre devam etmesi gerektiğini belirten Soymya Swaminathani, ‘Aşı ve ilaçları insanlara vermeden önce onların güvenliğini test etmek zorundasınız. İleriye yönelik Covid-19 tedavisi için bir aşının güvenliği her şeyden öne gelir’ şeklinde konuştu.

HASTALANAN KATILIMCIYLA İLGİLİ SORUYA YANIT VERİLMEDİ

Bunun yanı sıra, DSÖ sözcüleri, Reuters’ın AstraZeneca’nın küresel denemelerini durdurmasına neden olan ve deneyler sebebiyle açıklama yapılmayan bir hastalığa yakalanan katılımcı ile ilgili sorulan soruya yanıt vermedi.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR